Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

Ηττα - σοκ για Μπάρτσα!

Στο -3 από τη Ρεάλ και την κορυφή έμεινε η Μπαρτσελόνα, μετά την ήττα της με 1-3 στο Ανοέτα από τη Σοσιεδάδ για την 25η αγωνιστική της Pirmera!

Οι Καταλανοί κινδυνεύουν να υποχωρήσουν στην 3η θέση της βαθμολογίας, εφόσον (πιθανό σενάριο) η Ατλέτικο πάρει έστω κι έναν βαθμό στην Παμπλόνα απέναντι στην Οσασούνα.

Ο Μέσι και η παρέα του παραδοσιακά ζορίζονται στο Ανοέτα, αφού δεν έχουν κερδίσει στις τέσσερις τελευταίες σεζόν, έχοντας μόλις έναν βαθμό σ' αυτό το "σετ" αγώνων, ενώ δεν είχαν κερδίσει ούτε στο προ ημερών ματς Κυπέλλου (1-1), χωρίς ωστόσο να το πληρώσουν με αποκλεισμό.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 32' με αυτογκόλ του Σονγκ, ο οποίος άθελά του έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ύστερα από κεφαλιά του Ελουστόντο.

Η απάντηση της Μπαρτσα ήταν άμεση και... εντυπωσιακή, καθώς τρία λεπτά αργότερα, καθώς Αντριάνο, Μέσι, Μοντόγια συνεργάστηκαν, ο Μπουσκέτς άφησε την μπάλα να περάσει, με τον Μέσι να γίνεται ο τελικός αποδέκτης και να σουτάρει από το ημικύκλιο της περιοχής για το 1-1.

Στο 54΄ η Σοσιεδάδ πήρε ξανά το προβάδισμα κι ενώ στο 40ό λεπτό είχε προηγηθεί μεγάλη ευκαιρία του Βέλα. Ο ίδιος παίκτης... σέρβιρε το 2-1 στον Γκριεζμάν που από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Πριν καλά - καλά ξεπεράσει το σοκ του γκολ, η Μπάρτσα δέχτηκε και τρίτο στο 59', με τον Γκριεζμάν από σκόρερ να γίνεται δημιουργός και τον Θουρουτούθα να σημειώνει το 3-1 με προβολή.

Το πρόγραμμα της 25ης αγωνιστικής

Παρασκευή 21 Φεβρουαρίου 2014
Βαγιαδολίδ-Λεβάντε 1-1  (52' Γκέρα - 25' Κασαδέσους)

Ρεάλ Μαδρίτης-Έλτσε 3-0  (34' Ιγιαραμέντι, 71' Μπέιλ, 81' Ίσκο)
Θέλτα-Χετάφε 1-1 (59' Ραφίνια - 20' Λαφίτα)
Σοσιεδάδ-Μπαρτσελόνα 3-1  (32' αυτ. Σονγκ, 54' Γκριζμάν, 59' Θουρουτούθα - 36' Μέσι)
Αλμερία-Μάλαγα (23:00)