Παρασκευή 18 Μαρτίου 2011

Ο Παναθηναϊκός πήρε άτυπη ρεβάνς από τον Άρη

Παναθηναϊκός ΚΑΕ Panathinaikos BC logoImage via Wikipedia Ο Παναθηναϊκός πήρε άτυπη ρεβάνς για την «αναίμακτη» ήττα του στο Αλεξάνδρειο (σ.σ. 74-70, β' αγ. ημιτελικής φάσης κυπέλλου Ελλάδας), αλλά έφτασε δύσκολα στη νίκη επί του Άρη με 75-69, για την 21η ημέρα της Α1 Ανδρών.

Οι «πράσινοι» διατήρησαν το αήττητο τους στις εκτός έδρας αναμετρήσεις του πρωταθλήματος, δείχνοντας πάντως αστάθεια στο παιχνίδι τους, ενόψει της σειράς των αγώνων με την Μπαρτσελόνα για τα πλέι οφ της Ευρωλίγκας, καθώς στον... επίλογο ο Άρης επέστρεψε από το -17 της τρίτης περιόδου και διεκδίκησε με αξιώσεις τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 27-41, 44-61, 69-75

Ασφυκτική άμυνα, η οποία περιόρισε τον Άρη σε μόλις 9 πόντους στο δεύτερο δεκάλεπτο, εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, απόλυτη κυριαρχία στα ριμπάουντ και επιθετικός πλουραλισμός συνέθεσαν το παιχνίδι του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο, η λήξη του οποίου βρήκε τους «πράσινους» στο +14 (41-27). Μετά από ένα αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο, το οποίο ολοκληρώθηκε με ξέσπασμα του Άρη και επιμέρους σκορ 6-1 (18-13), ο Παναθηναϊκός κυριάρχησε. Το σύνολο του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς «εκτελούσε» από τα 6.75 με Περπέρογλου, Διαμαντίδη, τη στιγμή που Φώτσης και Μπατίστ έδιναν λύσεις στην αντίπαλη ρακέτα, με αποτέλεσμα ο Παναθηναϊκός να τρέξει ένα εντυπωσιακό επιμέρους σκορ 28-9 στη δεύτερη περίοδο και να πάρει το δρόμο προς τα αποδυτήρια στο +14 (41-27). Ο Ομπράντοβιτς χρησιμοποίησε όλους του παίκτες, πλην του Μάριτς στο πρώτο ημίχρονο.

Σε τυπική διαδικασία μετέτρεψε ο Παναθηναϊκός την τρίτη περίοδο. Οι «πράσινοι», βασιζόμενοι στο ομαδικό παιχνίδι και στην εξαιρετική άμυνα, δεν άφησαν περιθώρια αντίδρασης στον Άρη, ο οποίος δεν είχε τις δυνάμεις να απειλήσει. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Παναθηναϊκό στο +17 (61-44), ενώ στο 25΄ πάτησε και πάλι παρκέ, μετά από περίπου 4 μήνες απουσίας, ο Άλεξ Μάριτς, με τον Ομπράντοβιτς πάντως να τον αφήνει μόλις 3,5 λεπτά στον αγώνα. Όσα τρίποντα έβαλε ο Άρης στα πρώτα τρία δεκάλεπτα, τα πέτυχε μαζεμένα στο τελευταίο, δίνοντας άλλη τροπή στο παιχνίδι. Με 5 «βόμβες» από τα 6.75, δια χειρός Σλούκα, Μπάβτσιτς (2), Χαραλαμπίδη, Ταπούτου, ο Άρης «αιφνιδίασε» τον Παναθηναϊκό, ο οποίος επαναπαύτηκε, και με επιμέρους σκορ 20-7 μείωσε στο 34' σε 68-64, ενώ περίπου ένα λεπτό πριν από τη λήξη πλησίασε σε 70-69. Στα 45΄΄ ο Μπατίστ ευστόχησε σε 1/2 βολές (71-69), ο Ουίντερς είχε την ευκαιρία από τα 6.75 να δώσει προβάδισμα στον Άρη, αλλά δεν βρήκε στόχο και τα πάντα τελείωσαν, καθώς ο Διαμαντίδης με λέι απ και ο Περπέρογλου με 2/2 βολές χάρισαν τη νίκη με 75-69 στην ομάδα τους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Χριστοδούλου, Μπήτης, Γεωργιάδης

Οι συνθέσεις:

ΑΡΗΣ (Σλόμπονταν Σούμποτιτς): Μπράουν 6 (1), Ουίντερς 9 (1), Ταπούτος 8 (2), Τσαϊρέλης, Χαραλαμπίδης 16 (4), Μπάβτσιτς 13 (1), Χρυσικόπουλος, Σλούκας 7 (1), Τόμας 10, Κουμπούρας.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς): Τέπιτς 2, Μάριτς, Περπέρογλου 14 (2), Μπατίστ 6, Φώτσης 4, Σάτο 12, Νίκολας 9 (1), Τσαρτσαρής 1, Διαμαντίδης 13 (3), Βουγιούκας 10, Καλάθης 2, Καϊμακόγλου 2.