Σάββατο 26 Νοεμβρίου 2011

Champions League Πόλο: Μεγάλη νίκη η Βουλιαγμένη στο Μαυροβούνιο, δεύτερη ήττα για Ολυμπιακό

«Ζωντανή» στο παιχνίδι της πρόκρισης στα προημιτελικά του Champions League έμεινε η Βουλιαγμένη.

Η ομάδα του Τεό Λοράντου, μετά από δύο διαδοχικές ήττες στο ξεκίνημα, επικράτησε 9-8 της Μπούντβα στο Μαυροβούνιο και με την πρώτη νίκη που πέτυχε στο πλαίσιο της 3ης ημέρας του Α΄ ομίλου, μπορεί κάλλιστα να ελπίζει σε καλύτερη συνέχεια.

Αντίθετα, στον ίδιο όμιλο, ο Ολυμπιακός γνώρισε τη δεύτερη ήττα του από την Πριμόριε Ριέκα με 12-8, αλλά εξακολουθεί να «βλέπει» οκτάδα, μιας και έχει ήδη μία νίκη επί της Βουλιαγμένης στην πρεμιέρα της διοργάνωσης.

Η κροατική ομάδα ήταν ανώτερη σε όλο το ματς και δικαιολόγησε απόλυτα τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου (έχει τρία στα τρία και προπορεύεται στον όμιλο).

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, το οποίο βρήκε τις δύο ομάδες ισόπαλες 5-5, οι Κροάτες πέτυχαν δύο γκολ στο ξεκίνημα του τρίτου 8λεπτου, βάζοντας τις βάσεις για να φτάσουν στη νίκη. Στη συνέχεια ανέβασαν στροφές έφτασαν τη διαφορά στο +4 (11-7), για να έρθει το τελικό 12-9.

Στις 14 Δεκεμβρίου ο Ολυμπιακός θα παίξει στην Κροατία με την Πριμόριε, ενώ η Βουλιαγμένη θα υποδεχθεί την Μπούντβα.