Τρίτη 24 Απριλίου 2012

Α1 Μπάσκετ: Δυσκολεύτηκε ο Ολυμπιακός με Πανιώνιο

Πιο δύσκολα απ' ότι θα περίμενε κανείς μπόρεσε ο Ολυμπιακός να λυγίσει με 83-67 την αντίσταση του Πανιωνίου στο ΣΕΦ και να κάνει το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά για τα ημιτελικά της Α1.

Οι «κυανέρυθροι» πάλεψαν καθ' όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, ακόμα και όταν στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά δεν έπεφτε κάτω από τους δέκα πόντους και είχε διαφανεί, πως το συγκρότημα του Ντούσαν Ίβκοβιτς θα έφτανε στο... ροζ φύλλο αγώνα.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, όταν ένα μίνι ξέσπασμα των γηπεδούχων τους επέτρεψε να ξεφύγουν από το 51-47 στο 59-49 στο 26’. Οι φιλοξενούμενοι τα έδωσαν όλα στην προσπάθειά τους να ανατρέψουν την εις βάρος τους κατάσταση στην τέταρτη περίοδο, δεν είχαν όμως τις δυνάμεις για να κοντράρουν στα ίσια τον Ολυμπιακό.