Παρασκευή 18 Μαρτίου 2011

Βρετανικό… ναυάγιο!

Manchester City vs LiverpoolImage by ilgiovaneWalter (Sobchak) via Flickr
Εκτός συνέχειας του Europa League έμειναν όλες οι ομάδες από τη Μεγάλη Βρετανία. Λίβερπουλ, Μάντσεστερ Σίτι και Ρέιντζερς δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν τους αντιπάλους τους και δε θα βρίσκονται στους «8» του Europa League.

Την αποβολή του Μάριο Μπαλοτέλι στο 36ο λεπτό της αναμέτρησης πλήρωσε η Μάντσεστερ Σίτι, η οποία κέρδισε 1-0 στην Αγγλία τη Ντιναμό Κιέβου, αλλά σε συνδυασμό με την ήττα της 2-0 στην Ουκρανία έμεινε εκτός συνέχειας της διοργάνωσης. Το μοναδικό γκολ των «Πολιτών» πέτυχε στο 39’ ο Κολάροφ, όμως από εκεί και πέρα η Σίτι δεν κατάφερε να σκοράρει ξανά, αφού έπαιξε με δέκα παίκτες για παραπάνω από ένα ημίχρονο.

H Λίβερπουλ στο «Άνφιλντ» δεν σκόραρε κόντρα στην Μπράγκα και οι Πορτογάλοι με τη νίκη τους (1-0) από τον πρώτο αγώνα πέρασαν στους «8». Από την άλλη, η Ρέιντζερς έχασε 1-0 στη Σκωτία από την Αϊντχόφεν και αποχαιρέτησε επίσης τη διοργάνωση.

Στην Αγία Πετρούπολη η Ζενίτ μπορεί να κέρδισε 2-0 την Τβέντε, αλλά δεν πέρασε στους «8» καθώς το 3-0 των Ολλανδών στον πρώτο αγώνα φάνηκε ανυπέρβλητο. Τα γκολ σημείωσαν οι Σιρόκοφ (16’) και Κερζάκοφ (37’).

Στο Παρίσι, η ομάδα που πανηγύρισε ήταν η Μπενφίκα. Οι Πορτογάλοι μετά τη νίκη τους με 2-1 στο πρώτο παιχνίδι πήραν ισοπαλία 1-1 από την Παρί Σεν Ζερμέν και με συνολικό σκορ 3-2 «σφράγισαν» το εισιτήριό τους για την επόμενη φάση της διοργάνωσης. Ο Γκαϊτάν στο 27’ άνοιξε το σκορ για την Μπενφίκα και η Παρί απάντησε στο 35’ με τον Μποντμέρ.

Στην Ισπανία η Βιγιαρεάλ μετά το 3-2 του πρώτου αγώνα κέρδισε 2-0 τη Λεβερκούζεν με γκολ των Καθόρλα (33') και Ρόσι (61') και πέρασε στην επόμενη φάση, ενώ στους «8» με δύο νίκες πέρασε και η Πόρτο.

Τέλος, στη Μόσχα η Σπαρτάκ νίκησε για δεύτερη φορά τον Άγιαξ με το επιβλητικό 3-0. Στο 21’ ο Κομπάροφ, στο 30’ ο Γουέλιτον και στο 54’ ο Άλεξ διαμόρφωσαν το τελικό σκορ.