Τρίτη 30 Απριλίου 2013

Ο Πανελευσινιακός επικράτησε με 78-65 του Ίκαρου Καλλιθέας

Μια «ανάσα» από το να ανανεώσει το... ραντεβού του με τα «μεγάλα σαλόνια» βρίσκεται ο Πανελευσινιακός.

Η ομάδα της Ελευσίνας επικράτησε με 78-65 του Ίκαρου Καλλιθέας εντός έδρας και κρατά την τύχη στα χέρια του ενόψει της τελευταίας αγωνιστικής, καθώς με νίκη επί του ΚΑΟΔ εξασφαλίζει την παραμονή, κάτι που μπορεί να γίνει και με ήττα και συνδυασμό αποτελεσμάτων.

Οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν, αλλά στη συνέχεια δέχθηκαν ένα σερί 7 αναπάντητων πόντων για το 9-6. Παρόλα αυτά, η αστοχία των παικτών του Πανελευσινιακού στα τρίποντα τους άφησε πίσω με 13-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο 10λεπτο μπήκαν, όμως, πιο αποφασισμένη, έτρεξαν ένα σερί 10-0 και τελικά πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο όντας μπροστά στο σκορ (36-30).

Στο τρίτο μέρος διεύρυναν το προβάδισμά τους κι έφτασαν στο +17 (58-41), ενώ στο τελευταίο 10λεπτο δεν δυσκολεύτηκαν να συνεχίσουν την... προέλασή τους, φτάνοντας στη νίκη με 78-65, έχοντας ως κορυφαίο τον Εζιούκου που πέτυχε 20 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 36-30, 58-41, 78-65