Τετάρτη 31 Οκτωβρίου 2012

Επική ανατροπή-πρόκριση της Αρσεναλ επί της Ρέντινγκ με 7-5 [βίντεο]

Αν και η Αρσεναλ βρέθηκε να χάνει με 4-0 στο 37ο λεπτό στην έδρα της Ρέντινγκ για τον τέταρτο γύρο του Λιγκ Καπ, κατάφερε να οδηγήσει το παιχνίδι στην παράταση, όπου πήρε τη νίκη πρόκριση για τα προημιτελικά της διοργάνωσης με το απίστευτο 5-7.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 4-0 (12' Ρόμπερτς, 19' αυτ. Κοσιελνί, 20' Λάιγκερτγουντ, 37' Χαντ) όμως οι «κανονιέρηδες», οι οποίοι αγωνίστηκαν με πολλούς αναπληρωματικούς κατάφεραν να φτάσουν στην ισοφάριση. Ο Θίο Γουόλκοτ στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου μείωσε σε 2-1, ο Ολιβιέ Ζιρού έκανε το 4-2 στο 64', ο Κοσιελνί εξιλεώθηκε για το αυτογκόλ κάνοντας το 4-3 στο 89' και ο Γουόλκοτ στο 95' έστειλε την αναμέτρηση στην παράταση.

Η επική ανατροπή της ομάδας του Αρσέν Βενγκέρ ολοκληρώθηκε στο έξτρα 30λεπτο με δύο γκολ από τον Σαμάκ (103', 123') και ένα από τον Γουόλκοτ, που σημείωσε χατ τρικ (121') ενώ για τη Ρέντινγκ ο Πογκρέμπνιακ είχε ισοφαρίσει προσωρινά σε 5-5 στο 115'.

Πηγή:  | iefimerida.gr