Σάββατο 29 Ιανουαρίου 2011

Εύκολο 2-0 της ΑΕΚ στην Ξάνθη (videos)

Καταφέρνοντας να αιφνιδιάσει δύο φορές πριν από τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η ΑΕΚ πέτυχε σπουδαία νίκη μέσα στα Πηγάδια επί της Ξάνθης με 2-0 και άμβλυνε κάπως τις εντυπώσεις από το βαρύ 0-4 της περασεμένης αγωνιστικής μέσα στο ΟΑΚΑ από τον Ολυμπιακό Βόλου.

Η Ένωση είχε πολύ καλή απόδοση στο πρώτο ημίχρονο, ενώ στην επανάληψη έπαιξε συντηρητικά για να κρατήσει το αποτέλεσμα. Η Ξάνθη είχε ευκαιρίες, αλλά από τη στιγμή που δεν τις εκμεταλλεύτηκε, πέταξε λευκή πετσέτα.

Το φιλμ του αγώνα

3΄: Λάθος στο κέντρο της άμυνας της Ξάνθης, δυνατό βολέ του Λεονάρντο από το σημείο του πέναλτι... 0-1

27΄: Κόρνερ, πολύ ωραία και δύσκολη κεφαλιά του Λυμπερόπουλου... 0-2

ΞΑΝΘΗ (Νίκος Παπαδόπουλος): Γκσπούρνινγκ, Μπέρτος (77' Κιντάνα), Στιούαρτ, Βάλλας, Κωστούλας, Μπόατενγκ, Φλίσκας (59' Καζάκης), Κατόνγκο (70' Βασιλακάκης), Μαρσελίνιο, Πόι, Σουάνης

Στον πάγκο: Βρονταράς, Αντεφέμι, Τζάνγκι, Γκλέισον

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αραμπατζής, Νταντόμο, Νασούτι, Γιάχιτς, Αργυρίου, Μίτσελ (64' Ντιόπ), Καφές, Γκέντσογλου, Έντερ, Λεονάρντο (80' Νικόλτσης), Λυμπερόπουλος (67' Λαγός)

Στον πάγκο: Σάχα, Γκερέιρο, Σκόκο, Τσαμουρλίδης

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Γιάχος (Χίου)