Δευτέρα 29 Αυγούστου 2011

Νότια Κορέα: Σπουδαία εμφάνιση από τον Κώστα Φιλιππίδη

Μεγαλειώδη εμφάνιση πραγματοποίησε ο χαλκέντερος Κώστας Φιλιππίδης ο οποίος αφού ισοφάρισε το δικό του Πανελλήνιο ρεκόρ με 5.75 μέτρα στην δεύτερη προσπάθεια του , ήταν κοντά ακόμα και
στην υπέρβαση των 5.85 μέτρων , ωστόσο η όλη του εμφάνιση ήταν αναντίρρητα εντυπωσιακή αν αναλογισθεί κανείς ότι: ο «μεγάλος» Γάλλος Ρενό Λαβιλενί (με χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Ανδρών του 2010 και ατομικό ρεκόρ 6.01 μέτρα) βρέθηκε στην τρίτη θέση με άλμα στα 5.85 μέτρα σε έναν αγώνα συγκλονιστικό όπου ο δεύτερος κουβανός Λάζαρο Μπόργκες συνέτριψε το ατομικό του ρεκόρ κατά 15 εκατοστά (είχε 5.75 μέτρα) υπερβαίνοντας τα 5.90 μέτρα.

Δυστυχώς η Νικόλ Κυριακοπούλου μία από τις μεγάλες Ελληνικές ελπίδες ακόμα και για την κατάκτηση ενός μεταλλίου έθεσε παρά την βούληση της, εν αμφιβόλω την συμμετοχή της στον αυριανό τελικό «χάνοντας» άδοξα την πιθανότητα για μια μεγάλη διάκριση στην κορυφαία φετεινή διοργάνωση στίβου παγκοσμίως. Η Νικόλ στάθηκε άτυχη αφού παρά την αντιπυρετική αγωγή την οποία λαμβάνει ο πυρετός ανέβηκε και πάλι , με φυσική συνέπεια να αρχίσει αντιβίωση η οποία ούτως η αλλιώς συντελεί στην καταστολή των δυνάμεων και δεν προσφέρεται για αθλητές οι οποίοι επιζητούν διακρίσεις.

Η τελική απόφαση για την συμμετοχή της Νικόλ Κυριακοπούλου θα ληφθεί αύριο το πρωί , ωστόσο λόγω του γεγονότος ότι μία συμμετοχή της με τις προαναφερθείσες συνθήκες είναι παρακινδυνευμένη οι
περισσότερες πιθανότητες είναι να μην αγωνιστεί.

Δηλώσεις Φιλιππίδη
"Είμαι πολύ ευχαριστημένος που σε έναν αγώνα Παγκοσμίου Πρωταθλήματος ανοικτού στίβου , πραγματικά συγκλονιστικό στην εξέλιξη του κατόρθωσα όχι μόνο να κάνω καλή εμφάνιση αλλά να
ισοφαρίσω το δικό μου Πανελλήνιο ρεκόρ (5.75 μέτρα) που είχα από το 2005 ,στον σημερινό αγώνα είδαμε πως πολλοί αθλητές «ξεπέρασαν» τους εαυτούς τους και έκαναν φετεινές επιδόσεις η και ατομικά
ρεκόρ, επόμενος στόχος μου είναι ο φετεινός τελικός του Ντάιμοντ Λιγκ και απώτερος μία αξιόλογη εμφάνιση στην κορυφαία αθλητική διοργάνωση της τετραετίας τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου".

Βραδυνοί τελικοί Ανδρών 110μ.εμπ.
Στον τελικό των 110 μέτρων με εμπόδια το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε τελικά ο Τζέισον Ρίτσαρντσον από τις ΗΠΑ με 13.16 αφού Κουβανός Ντάιρον Ρόμπλες ο οποίος είχε επικρατήσει στον αγώνα με 13.14
ακυρώθηκε από τους διοργανωτές λόγω παρενόχλησης του Λιού Ξιάγκ ο οποίος τελικά κατετάγη δεύτερος με 13.27 , στην τρίτη θέση βρέθηκε ο Βρετανός Άντριου Τάρνερ με τον μέτριο χρόνο 13.44.

Επι-κοντώ
Στον συγκλονιστικότερο τελικό της ημέρας αυτόν του επι-κοντώ το χρυσό μετάλλιο κατέκτησε ο μόλις 22χρόνος Πολωνός Πάβελ Βοϊτσετσόβσκι με την κορυφαία φέτος επίδοση της χρονιάς 5.90 μέτρα
το ασημένιο κέρδισε ο Κουβανός Λάζαρο Μπόργκες επίσης με 5.90 μέτρα καταρρίπτοντας κατά δεκαπέντε εκατοστά το ατομικό του ρεκόρ και το χάλκινο ο Πρωταθλητής Ευρώπης Γάλλος Ρενό Λαβιλενί με 5.85 μέτρα.

Σφύρα
O 37χρόνος Γιαπωνέζος Κότσι Μουροφούσι χρυσός Ολυμπιονίκης της Αθήνας το 2004 κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στη σφυροβολία ρίχνοντας δύο φορές 81.24 μέτρα , το αργυρό μετάλλιο κέρδισε
ο Ούγγρος Κρίστιαν Πάρς με 81.18 μέτρα και το χάλκινο ο χρυσός Παγκόσμιος Πρωταθλητής του 2009 στο Βερολίνο Σλοβένος Πρίμοζ Κόζμους με 79.39 μέτρα και οι τρεις πρώτοι νικητές σημείωσαν τις
καλύτερες φετεινές τους επιδόσεις. Εντύπωση προξένησε η μέτρια εμφάνιση του χρυσού Ολυμπιονίκη του Σίδνει το 2000 Πολωνού Ζίμον Τσιολκόφσκι ο οποίος ρίχνοντας έχοντας καλύτερη βολή στα 77.64
μέτρα περιορίστηκε στην έβδομη θέση.

Βραδυνοί τελικοί Γυναικών 100 μέτρα
Το χρυσό μετάλλιο στα 100 μέτρα γυναικών κέρδισε με 10.90 η Καρμελίτα Γιέτερ από τις ΗΠΑ η οποία ήταν το λογικό φαβορί έχοντας τον κορυφαίο φέτος χρόνο Παγκοσμίως 10.70 , το αργυρό πήρε η Τζαμαϊκανή Βερόνικα Κάμπελ-Μπράουν με 10.97 και το χάλκινο η Κέλι Μπάπτιστ από την Τρίνινταντ.

400 μέτρα
Η 28χρόνη Αμάντλ Μόντσο από την Μποτσουάνα ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου των 400 μέτρων με χρόνο 49.56 επίδοση η οποία αποτελεί και εθνικό ρεκόρ , στην δεύτερη θέση με βραχεία κεφαλή βρέθηκε η Άλισον Φίλιξ από τις ΗΠΑ με 49.59 και το χάλκινο μετάλλιο κατέκτησε η Ρωσίδα Αναστασία Καπασίνσκαγια (πρώην Παγκόσμια Πρωταθλήτρια στα 200 μέτρα με τον κορυφαίο φέτος χρόνο Παγκοσμίως στα 400 μέτρα 49.35) με 50.24.

Σφαίρα
Στον τελικό της σφαιροβολίας γυναικών επεκράτησε η χρυσή Ολυμπιονίκης και Παγκόσμια Πρωταθλήτρια Νεοζηλανδή Βάλερι Άνταμς με 21.24 μέτρα ρεκόρ αγώνων Παγκοσμίου Πρωταθλήματος , το ασημένιο μετάλλιο κατέκτησε η Ναντέζντα Όταπτσουκ από την Λευκορωσία με 20.05
μέτρα και το αργυρό με 20.02 μέτρα η Τζίλιαν Καμαρένα-Γουίλιαμς με 20.02 μέτρα.

O 25χρόνος Τζέισον Ρίτσαρτσον εντυπωσίασε στην δεύτερη ημιτελική σειρά των 110 μέτρων με εμπόδια ανδρών σημειώνοντας χρόνο 13.11 , ενώ στην δεύτερη σειρά είχαμε σχεδόν ταυτόχρονο τερματισμό , με
πρώτο τελικά τον Κινέζο Λιού Ξιάγκ με 13.31 , δεύτερο με 13.32 τον Κουβανό Nτάιρον Ρόμπλες και τρίτο τον Άριες Μέριτ από τις ΗΠΑ επίσης με 13.32.