Τετάρτη 31 Αυγούστου 2011

Με το δεξί η εθνική στο Ευρωμπάσκετ

Κάθε αρχή και δύσκολη που λέει και το ρητό το οποίο έκανε πράξη η εθνική ομάδα μπάσκετ στη πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα δυσκολεύτηκε παρά πολύ από την Βοσνία αλλά τελικά κατάφερε να μπει με το δεξί στη διοργάνωση κερδίζοντας με 76-67. Από τους καλύτερους παίχτες του Ηλία Ζούρου, ο Κώστας Κουφός που πέτυχε 10 πόντους και είχε 10 ριμπάουντ.
Η ελληνική ομάδα μπήκε μουδιασμένη στο τερέν με αρκετά αμυντικά λάθη που εκμεταλλεύονταν στο έπακρο οι Βόσνιοι και έφταναν με ευκολία στο ελληνικό καλάθι. Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα προσπαθούσε να σταματήσει τους Βόσνιους αλλά το μόνο που κατάφερε σε ολόκληρο το πρώτο μέρος ήταν απλά να βρίσκεται κοντά στο σκορ (15-17 α' δεκάλεπτο, 31-34 ημίχρονο). Στο ίδιο μοτίβο ξεκίνησε και το δεύτερο ημίχρονο με τους Έλληνες παίχτες να δυσκολεύονται σε μεγάλο βαθμό από την Βοσνία και να μην βρίσκουν εύκολα το δρόμο για το καλάθι. Η αγωνία για το αν η εθνική θα έμπαινε με το δεξί στη διοργάνωση ή θα έκανε μια άσχημη πρεμιέρα πήρε τέλος στα μισά της τρίτης περιόδου, με «τρίποντη βόμβα του Ζήση που έφερε το ματς στα ίσια 41-41 και διαδοχικά καλάθια από τους Καλάθη και Φώτση που έδωσαν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (45-41) στο αντιπροσωπευτικό συγκρότημα. Η εθνική από το σημείο εκείνο και μετά έγινε ο κυρίαρχος του αγώνα και έκλεισε τη τρίτη περίοδο με το σκορ στο +6 (55-49). Στη τέταρτη περίοδο οι Βόσνιοι ροκάνισαν πάλι τη διαφορά και προσπάθησαν να πάρουν κεφάλι στο σκορ, ωστόσο οι παίχτες του Ηλία Ζούρου δεν άφησαν την ευκαιρία που τους δόθηκε να πάει χαμένη και 4 και 40 πριν το φινάλε «κλείδωσαν» τη νίκη με τρίποντο του Παπανικολάου και δίποντο του Καλάθη που διαμόρφωσε το 68-56 φτάνοντας τη διαφορά στο +12, και στη συνέχεια στη μέγιστη τιμή της (+14) 72-58 πάλι με τον Καλάθη που ήταν ο πιο σταθερός παίχτης της εθνικής. Στο τελευταίο δίλεπτο η Βοσνία έκανε μια απέλπιδα προσπάθεια να μειώσει το σκορ και να ξαναμπεί στο παιχνίδι όμως ήδη η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ της εθνικής που πανηγύρισε τη πρώτη της νίκη στο Ευρωμπάσκετ της Λιθουανίας κερδίζοντας με 76-67.
Επόμενος αντίπαλος για την εθνική αύριο στις 18:00 (ΕΤ-1) η Φινλανδία.
Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-34, 55-49, 76-67
ΕΛΛΑΔΑ (Ζούρος): Ξανθόπουλος 2 (2 ασ.), Μπουρούησς 12 (5 ριμπ.), Ζήσης 13 (4 ασ.), Βασιλειάδης, Καλάθης 13 (7 ριμπ.)μ Φώτσης 9 , Παπανικολάου 5 (4 ριμπ.), Μαυροειδής, Μπράμος 10, Κουφός 10 (10 ριμπ.), Σλούκας. Καϊμακόγλου 2.
Βοσνία (Χάντζιτς): Γκόρντιτς 12(2), Ικονιτς, Μπάβτσιτς 1, Βασίλιεβιτς 9(2), Κικάνοβιτς 15, Τελέτοβιτς 6 (0/9τρ.), Ντόμερκαντ 7(1), Ντέντοβιτς 8, Μπαϊράμοβιτς 9(1).