Σάββατο 20 Αυγούστου 2011

Συνέτριψε και τη Γερμανία του Νοβίτσκι η Εθνική

Συνεχίζει να εντυπωσιάζει η Εθνική ομάδα του μπάσκετ.
Στο δεύτερο φιλικό αγώνα του τουρνουά του Μπάμπεργκ στη Γερμανία, το συγκρότημα του Ηλία Ζούρου, αποδίδοντας κατά διαστήματα εξαιρετικό μπάσκετ και τρομερή άμυνα, επικράτησε εύκολα της Γερμανίας του πρωταθλητή του ΝΒΑ Ντίρκ Νοβίτσκι με 69-56!
Η εθνική ομάδα είχε σταθερά το προβάδισμα από το ξεκίνημα, χάρη στην πολύ καλή περιφερειακή της άμυνα πάνω στους σουτέρ των Γερμανών και κυρίως στον Νοβίτσκι. Χάρη σ΄ ένα λάθος του Νικ Καλάθη, που υπέπεσε σε αντιαθλητικό φάουλ οι διοργανωτές μείωσαν στο πόντο (13-12) και ισοφάρισαν στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου σε 17-17.
Με σερί 6-0 η Ελλάδα ξέφυγε 23-17, αλλά ο Νοβίτσκι με δίποντο μείωσε σε 23-19 και με νέο τρίποντο έφερε τη Γερμανία ακόμη πιο κοντά στο σκορ (25-22). Με καταπληκτική άμυνα και παίζοντας άψογα τον αιφνιδιασμό η "γαλανόλευκη" ξέφυγε με 10 πόντους (34-24), ενώ με τρίποντο του Σλούκα περίπου 1.5 λεπτό πριν το τέλος του ημιχρόνου έγινε το 39-26 με τρίποντο του Σλούκα. Το πρώτο μέρος έκλεισε με την Ελλάδα να προηγείται 43-28, με κορυφαίο παίκτη τον Κώστα Κουφό που πέτυχε 13 πόντους.
Με όπλο την πολύ καλή άμυνα η Ελλάδα κυριάρχησε και στην 3η περίοδο. Μπορεί να μην ήταν ιδιαίτερα αποδοτική στην επίθεση, αλλά παράλληλα δεν επέτρεψε στους Γερμανούς να βρουν το δρόμο προς το καλάθι κι έτσι κατάφερε όχι μόνο να διατηρήσει τη διαφορά ασφαλείας των 15π. που πήρε από το πρώτο ημίχρονο, αλλά να την αυξήσει και κατά ένα καλάθι (53-37). Η ελληνική ομάδα χαλάρωσε κάπως στην τελευταία περίοδο και με πρωταγωνιστή τον Κέιμαν οι Γερμανοί κατάφεραν να μειώσουν τη διαφορά και να τελειώσει το ματς με 69-56.

Γερμανία - Ελλάδα 56-69
Τα δεκάλεπτα: 14-17, 28-43, 37-53, 56-69
ΕΛΛΑΔΑ: Βασιλειάδης 6, Μπουρούσης 14, Ζήσης 11 (1), Ξανθόπουλος, Καλάθης 4, Φώτσης 9 (2), Παπανικολάου 3, Μαυροειδής 2, Κουφός 17, Βουγιούκας, Καϊμακόγλου 1, Σλούκας 3 (1), Μπράμος
ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Μπένζινγκ 4, Χέρμπερ 3 (1), Χάμαν 4, Σάφαρτσικ 9 (3), Σβέτχελμ 9 (1), Πλέις 2, Κέιμαν 15, Νοβίτσκι 9, Γιάγκλα, Σούλτσε, Όλμπρεχτ, Γκίντερ