Τετάρτη 13 Ιουνίου 2012

Football League: Προβάδισμα για την άνοδο ο Πλατανιάς

Νίκη ανόδου πέτυχε ο Πλατανιάς Χανίων στην Πάτρα επί της Παναχαϊκής με 3-2, στην πρεμιέρα των πλέι οφ της Β΄ Εθνικής.

Μετά το 0-0 στην Καλλιθέα, ανάμεσα στην τοπική ομάδα και την Καλλονή, το ματς στην Πάτρα ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη. Αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος ήταν οι Κρητικοί, που έφυγαν με το «τρίποντο» χάρη στο πέναλτι του Ναζλίδη, με το οποίο διαμορφώθηκε το τελικό 3-2.

Στο 12΄ ο Ντίνας έδωσε προβάδισμα στους Αχαιούς, ισοφάρισε στο 25΄ ο Μαραγκουδάκης, ενώ ένα λεπτό πριν τη λήξη του ημιχρόνου, ο Ναζλίδης με σουτ έκανε το 2-1 για το συγκρότημα του Γιάννη Χατζηνικολάου. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν στο 53΄ με τον Βλασσόπουλο, σε ένα άκρως επεισοδιακό ματς εντός κι εκτός αγωνιστικού χώρου. Στο 19΄ οι φιλοξενούμενοι είχαν δοκάρι με τον Κουρτεσιώτη.

Μετά την 1η ημέρα των πλέι οφ, στη βαθμολογία ο Πλατανιάς Χανίων έχει 4 βαθμούς, η Καλλιθέα ακολουθεί με 3, ενώ από έναν έχουν οι Παναχαϊκή, Καλλονή.