Κυριακή 27 Ιανουαρίου 2013

Ο Μπράνα Ιλιτς σκόραρε δις και ο ΠΑΣ Γιάννινα νίκησε τη Βέροια (2-0) βάζοντας γερές βάσεις παραμονής στη μεγάλη κατηγορία. Παρέμεινε στη διακεκαυμένη ζώνη η ομάδα του Δημήτρη Καλαϊτζίδη

Ο ΠΑΣ πήρε αυτό που άξιζε από το πρώτο ημίχρονο, αν και είχε τις ευκαιρίες ακόμα και να καθαρίσει το παιχνίδι.

Η ομάδα του Χριστόπουλου δεν ξέφυγε από την τακτική της. Έδωσε χώρο στη Βέροια και χτύπησε στις αντεπιθέσεις, χαρακτηριστικός τρόπος παιχνιδιού του "Αγιαξ" την εφετινή χρονιά. Μάλιστα, ο συγκεκριμένος τρόπος παιχνιδιού έγινε ακόμα πιο εύκολος μετά το 1-0 του Ιλιτς στο 23ο λεπτό.

Ο ίδιος παίκτης, ένα λεπτό πριν την ανάπαυλα, έχασε τεράστια ευκαιρία για το 2-0 σε εξ επαφής κεφαλιά-ψαράκι που πέρασε λίγο άουτ.

Ωστόσο, διόρθωσε το λάθος του στο 53' όταν μετά από ασίστ του Ντε Βινσέντι πλάσαρε εύστοχα τον Λόπες και ουσιαστικά "καθάρισε" το τρίποντο για τους γηπεδούχους.

Η Βέροια προσπάθησε να αντιδράσει, με την είσοδο του Μπαργκάν έγινε πιο αισθητή στην επίθεση, αλλά ο ΠΑΣ είχε τον έλεγχο και δεν έδειξε να νιώθει απειλή.