Σάββατο 23 Μαρτίου 2013

Καβάλα - ΚΑΟΔ 60-71

Σαν υπερταχεία πέρασε από το κλειστό της Καλαμίτσας ο ΚΑΟΔ. Πατώντας γκάζι στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Δραμινοί νίκησαν 71-60 την Καβάλα και έκαναν το αποφασιστικό βήμα για τη σωτηρία τους.

Καθ' όλη τη διάρκεια του αγώνα ο ΚΑΟΔ ήταν σαφώς καλύτερος στις λεπτομέρειες που κρίνουν έναν αγώνα. Δηλαδή στα ριμπάουντ, τη διαχείριση των κατάστάσεων, στην άμυνα. Από τη στιγμή που οι Δραμινοί προηγήθηκαν με 19-14 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, δεν κοίταξαν ξανά πίσω και έφτασαν με ασφάλεια στην επιτυχίας έχοντας ως οδηγούς τους Πάλμερ και Μίτσελ.

Η αναμέτρηση κρίθηκε οριστικά στα μέσα του τετάρτου δεκαλέπτου. Το μάλλον εύθραστο 45-52 έγινε 49-68 (σ' ένα διάστημα που η Καβάλα έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο) και κάθε ενδιαφέρον περιορίστηκε. Το μόνο που έκανε μέχρι το τέλος της αναμέτρησης ο ΚΑΟΔ ήταν να παίξει αποτελεσματικά με το χρόνο.

Τα δεκάλεπτα: 14-19, 32-34, 45-52, 60-71