Παρασκευή 28 Ιουνίου 2013

Στην πέμπτη θέση Δερβένη και Πετσούδη - Τέταρτος ο Κυριακίδης

Στην πέμπτη θέση στον τελικό των 400 μέτρων και 100 μέτρων με εμπόδια τερμάτισαν αντίστοιχα οι Αγνή Δερβένη και η Ολυμπία Πετσούδη στα πλαίσια των Μεσογειακών Αγώνων.

Πιο συγκεκριμένα, στα 400 μέτρα η Αγνή Δερβένη σημείωσε χρόνο 54.05 και έμεινε στην πέμπτη θέση. Η κούρσα ήταν αρκετά γρήγορη με την ιταλίδα, Τσιάνα Μπατζόνι να κατακτά το χρυσό μετάλλιο.

Στα 100 μέτρα εμπόδια γυναικών η Ολυμπία Πετσούδηκατέλαβε επίσης την πέμπτη θέση με 13.51, καθώς έμεινε από την αρχή πίσω στην κούρσα. Τις δύο πρώτες θέσεις κατέκτησαν οι ιταλίδες, Μάρτζια Καραβέλι (12.98) και Βερόνικα Μπορσί (13.05). Στην τρίτη θέση η Μαρίνα Τόμιτς από τη Σλοβενία με 13.11.

Τέταρτος ο Κυριακίδης

Τέταρτος τερμάτισε ο Πέτρος Κυριακίδης στα 400 μέτρα βελτιώνοντας ωστόσο το φετινό του ρεκόρ.

Ο έλληνας αθλητής σημείωσε για τρίτη φορά το φετινό του ρεκόρ σημειώνοντας 46.26. Ο αθλητής της Μαίρης Σωτηρακοπούλου πραγματοποίησε μία πολύ καλή κούρσα, αλλά δεν κατάφερε να πλασαριστεί στις θέσεις των μεταλλίων και να βελτιώσει το ατομικό του ρεκόρ (46.25).

Διπλή εκπροσώπησε για τα ελληνικά χρώματα είχαμε στην κούρσα των 400 με τον Δημήτρη Γράβαλο να βελτιώνει επίσης το φετινό του ρεκόρ και να καταλαμβάνει την έβδομη θέση (46.76). Νικητής ο ιταλός Ματέο Καλβάν με 45.59 και νέο ατομικό ρεκόρ. Στην δεύτερη θέση ο Μπερχ (Αίγυπτος) με 45.79 και στην τρίτη ο Ανά (Γαλλία) με 45.81.

Ο Περικλής Ιακωβάκης δεν κατάφερε να αγωνιστεί, καθώς οι γιατροί μετά το τεστ που έκανε το μεσημέρι της Παρασκευής (28.06) του συνέστησαν να μην πάρει μέρος στα 400 μέτρα εμπόδια με αποτέλεσμα να αποσύρει τη συμμετοχή του. Ωστόσο αναμένεται να τρέξει κανονικά το Σάββατο (29/06) στην σκυταλοδρομία 4Χ400.