Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Βόλεϊ: Εξακολουθεί να ελπίζει ο Παναθηναϊκός

ΦΩΤΟ ΑΡΧΕΙΟΥ
Την τελευταία αγωνιστική θα κριθεί οριστικά εάν ο Παναθηναϊκός θα υποβιβαστεί στην Α2 ή θα μπορέσει να διεκδικήσει την παραμονή του στα play out.

Η 21η αγωνιστική (προτελευταία της κανονικής περιόδου) βρήκε τους «πράσινους» να χάνουν 3-1 στην Αλεξανδρούπολη από τον Εθνικό, που με τη νίκη του αυτή εξασφάλισε και μαθηματικά την παραμονή του στην Α1 ανδρών. Οι «πράσινοι», πλέον, θέλουν στο φινάλε της κανονικής περιόδου (παίζουν με τον ΠΑΟΚ) να πάρουν ένα βαθμό παραπάνω από την ΕΑ Πατρών (υποδέχεται τον αδιάφορο Εθνικό Αλεξανδρούπολης), για να διεκδικήσουν κόντρα στους Αχαιούς την παραμονή τους στη μεγάλη κατηγορία.

Στα άλλα ματς της 21ης ημέρας, ο Φοίνικας Σύρου νίκησε πιο δύσκολα απ’ ότι δείχνει το τελικό σκορ (3-0) τον Αρη (30-28, 25-23, 25-20) και παρέμεινε ζωντανός στο κυνήγι της 2ης θέσης.

Οι απουσίες των Φιλίποφ, Ανδρεάδη (προφυλάχθηκαν λόγω των τραυματισμών τους) δεν «στοίχισαν» στον Ολυμπιακό, που επικράτησε 3-0 σετ (25-22, 25-21, 25-18) του ΑΟ Κηφισιάς στο κλειστό του Ρέντη. Για την ομάδα των βορείων προαστίων ήταν το τελευταίο ματς στην κανονική περίοδο (έχει ρεπό την ερχόμενη εβδομάδα).

Στο τάι μπρέικ κρίθηκε η αναμέτρηση του ΠΑΟΚ με τη Λαμία. Νικητής ήταν ο «Δικέφαλος του Βορρά» με 3-2 σετ (21-25, 19-25, 25-18, 25-19, 15-5), αν και βρέθηκε να χάνει από την ομάδα της Φθιώτιδας με 2-0!