Κυριακή 24 Ιουνίου 2012

ΜΠΑΣΚΕΤ: Ήττα της Εθνικής από την Αυστραλία

Η Εθνική Ανδρών Β’ ηττήθηκε από την Εθνική Αυστραλίας 87-60 στην πρώτη αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες, η οποία πραγματοποιήθηκε στη Hisense Arena της Μελβούρνης.

Να υπενθυμίσουμε ότι η Εθνική Αυστραλίας προετοιμάζεται για τους Ολυμπιακούς Αγώνες του Λονδίνου.

Ένα δίλεπτο χρειάστηκε να περάσει πριν οι παίκτες βρουν το… στόχο στον αγώνα. Και οι πρώτοι ήταν οι Αυστραλοί οι οποίοι έφτασαν στο 6-0 (3’), εκμεταλλευόμενοι τα λάθη της ελληνικής ομάδας. Το ίδιο συνέχισαν να κάνουν στο πρώτο δεκάλεπτο, χωρίς όμως να μπορούν και να ξεφύγουν.

Οι Έλληνες παίκτες δεν άφηναν φάση να μην διεκδικήσουν, Βρέθηκαν από το 18-9 (7’30’’) στο 18-13 (8’27’’) και το 20-15 (9’35’’), πριν το δεκάλεπτο κλείσει 22-15. Η εικόνα ήταν ίδια και στο δεύτερο δεκάλεπτο με την Ελλάδα να προσπαθεί να παίξει πιο δυνατά στην άμυνα.

Δύο τρίποντα από τον Μιλς σε λιγότερο από ένα λεπτό και ένα σουτ από τον Ινγκλς ανέβασαν τη διαφορά στους 14 πόντους (35-21 (13’30’’), πριν φτάσει στη μέγιστη τιμή της στο 17’ (42-27). Το ημίχρονο έκλεισε 45-32, με την ελληνική ομάδα να «πληρώνει» την αστοχία της με 37% στα σουτ εντός πεδιάς και 13% στα τρίποντα (1/8). Κι αυτό έχοντας κερδίσει τη μάχη των ριμπάουντ με 19-10.

Η ελληνική ομάδα έδειξε να δυσκολεύεται περισσότερο να αναπτύξει το δικό της παιχνίδι με την έναρξη της τρίτης περιόδου.

Οι Αυστραλοί έφτασαν στο +17 (52-35, 24’12’’), με τον Κώστα Μίσσα να έχει να αντιμετωπίσει ένα ακόμη πρόβλημα, καθώς στο 27’ (54-39) ο Γιώργος Μπόγρης χρεώθηκε με το τέταρτο φάουλ του, όντας ως εκείνη τη στιγμή ο πρώτος σκόρερ της ελληνικής ομάδας (13π.).
Οι οικοδεσπότες έφτασαν στο +22 με τα σουτ τριών πόντων να στοιχίζουν και πάλι. Αυτή τη φορά οι «δράστες» ήταν ο Ντελαβέντοβα και ο Γουόρθινγκτον που διαμόρφωσαν το 62-40, πριν ο Νίκος Παππάς με τη λήξη γράψει το 62-42 για το τρίτο δεκάλεπτο. Η Ελλάδα μείωσε στους 17 πόντους (64-47, 31’45’’/67-50, 32’40’’) με τρίποντα από τους Παππά και Κατσίβελη, αλλά οι Αυστραλοί απάντησαν άμεσα έφτασαν στο 74-52 (34’17’’) και στο τελικό 87-60.

Στην ελληνική ομάδα στοίχισαν τα λάθη (20), αλλά και τα χαμηλά ποσοστά ευστοχίας, μετρώντας 37% (22/60) στα σουτ εντός πεδιάς και 24% (4/17) στα σουτ τριών πόντων. Αντίθετα έδειξε ένα πολύ καλό πρόσωπο στα ριμπάουντ, όπου κυριάρχησε με 36-29, έχοντας και 13 επιθετικά.

Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν και πάλι αύριο στις 12.00.

Δεκάλεπτα: 22-15, 45-32, 62-42, 87-60
Αυστραλία (Μπράουν): Μιλς 14, Γκίμπσον 5, Ινγκλς 14, Νιούλι 6, Ντελαβεντόβα 17, Μπάρλοου 3, Γουόρθινγκτον 7, Μπέινς 21, Κίκερτ 1, Νίλσεν 3, Μάριτς 17
Ελλάδα (Μίσσας): Παπαντωνίου 1, Κατσίβελης 11, Βεργίνης 2 ( 5α), Γιαννακίδης, Αθηναίου, Τσαϊρέλης 4 (12 ρ, 2κ.), Σαρικόπουλος 4 (6ρ, 3κ), Μπόγρης 15 (4ρ), Κασελάκης 3, Παππάς 17 (4ρ)