Κυριακή 26 Αυγούστου 2012

Κέρκυρα-Ατρόμητος 0-2

Με άνεση ο Ατρόμητος πήρε την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Κέρκυρα επικρατώντας με 2-0 των Φαιάκων.

Ανοιξε λογαριασμό ο Σουμπίνιο, το δεύτερο γκολ ο Φυτανίδης. Κατώτεροι του αναμενομένου οι γηπεδούχοι

Η διαφορά κλάσης των δύο ομάδων φάνηκε από το πρώτο κιόλας τέταρτο του αγώνα χωρίς ο Ατρόμητος να κάνει κάτι συγκλονιστικό. Ο Ατρόμητος, παρατεταγμένος σε 4-3-3, πήρε την κατοχή της μπάλας, την κυκλοφόρησε με άνεση και έκλεισε την Κέρκυρα στα καρέ της.

Οι Περιστεριώτες είχαν και την τύχη με το μέρος τους αφού ευτύχησαν να προηγηθούν στην πρώτη καλή φάση τους στο παιχνίδι με το σουτ-φάουλ του Σουμπίνιο στο 13'. Τα πράγματα από εκεί και πέρα έγιναν ακόμα πιο εύκολα για τους Περιστεριώτες οι οποίοι δεν απειλήθηκαν καθόλου από μία φανερά ανέτοιμη Κέρκυρα που είχε πολλά νέα πρόσωπα στην ενδεκάδα της σε σχέση με πέρυσι.

Το 0-2 του Φυτανίδη στο 43' ουσιαστικά σφράγισε τη νίκη του Ατρομήτου έστω και αν έμενε ένα ημίχρονο και δύο λεπτά ακόμα. Οπως αναμενόταν, οι γηπεδούχοι δεν διέθεταν ούτε την ψυχολογία ούτε τις λύσεις για να φτάσουν με αξιώσεις στην εστία του Ιτάνζ με συνέπεια η ομάδα του Ντούσαν Μπάγεβιτς να βάλει τους τρεις βαθμούς στις αποσκευές της.