Δευτέρα 25 Φεβρουαρίου 2013

Ολυμπιακός - Περιστέρι 105-57

Την πέμπτη μεγαλύτερη, σε έκταση, νίκη του στην Α1 κατηγορία μπάσκετ πέτυχε ο Ολυμπιακός (105-57 το Περιστέρι), την ώρα που ο Πανελευσινιακός ανέτρεπε το αβαντάζ του ΑΓΟΡ (90-80) και ο ΠΑΟΚ βασανίστηκε να κερδίσει την Καβάλα (81-69).

Το αποψινό +48 του Ολυμπιακού, στο αποκλεισμένο από τους οπαδούς του ΣΕΦ (πρώτη αγωνιστική, από τις 4 της τιμωρίας του για τον τελικό του Κυπέλλου), καταγράφηκε στη λίστα με τις πιο εντυπωσιακές νίκες της ιστορίας του (πρώτο στη λίστα παραμένει το 123-58 επί του Παγκρατίου, την περίοδο 1994-95), και επιτεύχθηκε απόντων των Σπανούλη και Χάϊνς, τους οποίους επέλεξε να ξεκουράσει σήμερα ο Μπαρτζώκας. Ευκαιρία βρήκαν, λοιπόν, να πάρουν "φωτιά" παίκτες σαν τον Γκετσεβίτσιους, τον Μαυροειδή και τον Περπέρογλου, ενώ ένα ολόκληρο ημίχρονο έπαιξε στον "άσο" ο Κατσίβελης, που χρειάζεται παιχνίδια για να φτάσει στο επίπεδο που τον θέλει ο προπονητής του. Στο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 58-24 του Περιστερίου, και πάτησε "φρένο" στην τρίτη περίοδο, σκοράροντας μόνο 16 πόντους.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Λο 2, Άντιτς 9, Περπέρογλου 20(2), Σερμαντίνι, Σλούκας 11(2), Μαυροειδής 12, Πάουελ 4, Γκετσεβίτσιους 19(5), Πρίντεζης 13(1), Παπανικολάου 5(1), Κατσίβελης 10(2).
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ: Παπαντωνίου 13, Κομποδιέτας, Θορν 12(3), Κανονίδης 4, Ψαρόπουλος 3, Μάντζαρης 9, Ουίλιαμς 2, Χάινς 7, Μελισσαράτος, Ζούμπος 7(1).

O ΠΑΟΚ 81-69 την Καβάλα

Στην Πυλαία, ο ΠΑΟΚ διατήρησε το εντός έδρας έδρας αήττητό του, αλλά χρειάστηκε να βάλει τα "δυνατά" του στο τελευταίο πεντάλεπτο. Η Καβάλα μείωσε, έξι λεπτά πριν τη λήξη, σε 58-56, και τότε έβαλαν το χεράκι τους ο Δέδας (με δύο τρίποντα) και ο Χαραλαμπίδης για να "ανοίξει" η διαφορά στους 12 πόντους (70-58), και να "κλειδώσει" η ομάδα τους τη νίκη που τους στέριωσε στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.
ΠΑΟΚ: Χάτσερ 8(2), Κασελάκης 8(2), Χαραλαμπίδης 19, Τσαϊρέλης 20, Δέδας 12(4), Μαργαρίτης 2, Παπαδόπουλος 9, Νικολόπουλος, Καλές 3, Λιάπης, Χρυσικόπουλος.
ΚΑΒΑΛΑ: Πάνος 12, Άρμπετ 3(1), Καλαμπάκας 5(1), Μανωλόπουλος, Στεφανίδης 7(1), Μιλόσεβιτς 3, Μίτροβιτς 18(4), Ταϊρού 6, Κόλεμαν 7, Ατσάρα 8(2).

Ο Πανελευσινιακός 90-80 τον ΑΓΟΡ

Φάνταζε απίθανο, έτσι όπως έπαιζε στο πρώτο ημίχρονο (σκορ 42-54), να πάρει τους βαθμούς της νίκης ο Πανελευσινιακός από το Ρέθυμνο, αλλά βρήκε την κατάλληλη λύση στην άμυνά του. Η ομάδα της Κρήτης υποχρεώθηκε να σκοράρει μόλις δέκα πόντους στην τρίτη περίοδο (και συνολικά 26 στο δεύτερο εικοσάλεπτο, μετρώντας 1/23 τρίποντα!), γεγονός που στην ίδια προκάλεσε εκνευρισμό, στους δε γηπεδούχους έδωσε τρομερή αυτοπεποίθηση, με αποτέλεσμα να κυριαρχήσουν στο παρκέ, μετά το 25ο λεπτό.
ΠΑΝΕΛΕΥΣΙΝΙΑΚΟΣ: Νίκου 1, Παπανικολόπουλος 10(2), Παπανικολάου 4, Δημάκος, Γκίμπσον 1, Μαγκουνής 21(5), Λιακόπουλος 21(1), Δεληγιάννης 2, Τσιάκος 7, Αβραμίδης 6, Εζιούκου 17.
ΡΕΘΥΜΝΟ: Χορν 8, Τσόχλας 3, Ντούβνιακ 6(1), Κόμματος 5(1), Κάρτερ 26(4), Λάτοβιτς 8(2), Πέτγουεϊ 19(1), Σιζόπουλος 5 (1).