Δευτέρα 29 Απριλίου 2013

Χάντμπολ: Καθάρισε τη 2η θέση η ΑΕΚ

Το δεύτερο φαβορί (μετά τον Διομήδη) για να φτάσει στον τελικό του πρωταθλήματος έγινε η ΑΕΚ μετά την μεγάλη νίκη της με 24-21 επί του Δούκα στο Δαϊς για την 21η αγωνιστική της Α1 Ανδρών. Η «Ένωση» μετά από αυτή της τη νίκη εξασφάλισε και μαθηματικά την 2η θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος, μία αγωνιστική πριν το φινάλε.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Δούκας έλεγχε το παιχνίδι και μάλιστα προηγήθηκε 11-9 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ ανέβασε την απόδοση της και πήρε κρίσιμα γκολ από τους Μπαλωμένο και Αλβανό, οι οποίοι σκόραραν 13 τέρματα από την περιφέρεια. Στο τελευταίο δεκάλεπτο η «Ένωση» ήταν πιο ψύχραιμη και έφτασε στην πολύτιμη νίκη.

«Είχαμε καθαρό μυαλό»

Ο τερματοφύλακας της ΑΕΚ Δημήτρης Καφφάτος επεσήμανε: «Ήταν ένα όμορφο και δυνατό ματς. Ο Δούκας έτρεξε, εμείς στο τέλος είχαμε και την τύχη με το μέρος μας. Βγάλαμε σημαντικές άμυνες και είχαμε καθαρό μυαλό στα κρίσιμα σημεία του ματς».

Από την πλευρά του Δούκα ο Νίκος Μουντζουρίδης τόνισε: «Χάσαμε την αυτοσυγκέντρωση μας στο δεύτερο ημίχρονο και γι αυτό δεν καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε ανάλογη απόδοση με το πρώτο. Δεχθήκαμε πολλά γκολ σε καίρια σημεία από τον Αλέξη Αλβανό, που κρατούσε την ΑΕΚ στο ματς».

ΑΣΕ ΔΟΥΚΑ- ΑΕΚ 21-24

Τα δεκάλεπτα: 4-4, 8-8, 11-9 (ημχ.), 14-14, 17-18, 21-24

ΔΟΥΚΑΣ (Γιώργος Κρανάκης): Ζαλώνης 1, Στουμπής Π., Μουντζουρίδης 12, Ντούνης, Τόμπρος, Τζηράς 1, Γκέρτσος 3, Ζαμπούνης 1, Νικολαϊδης 3, Αργυράκης, Στουμπής Δ., Αραπακόπουλος, Μαγκαφουράκης, Μισαηλίδης, Γεωργιάδης, Κοτελίδας.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Μπακαούκας 3, Γεωργιάδης 4, Γιαννόπουλος, Μπαλωμένος 7, Τσακνής, Σύγγαρης, Ασαρίδης, Οικονόμου, Αλβανός 6, Ναουμίδης, Τσαούσης 1, Παπαδιονυσίου 3, Κουρέτας, Παπαδόπουλος, Χερουβείμ. Διαιτητές: Σκλαβενίτης- Ανταλής, δίλεπτα: 4-4, πέναλτι: 2/4-0/0.