Τρίτη 30 Απριλίου 2013

Άνετα ο Παναθηναϊκός, 93-77 τον Κολοσσό

Ο Παναθηναϊκός δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Κολοσσό, επικρατώντας με 93-77 στο ΟΑΚΑ, στο πλαίσιο της 25ης αγωνιστικής της Α1.

Πέντε παίκτες τελείωσαν την αναμέτρηση με διψήφιο αριθμό πόντων για την ομάδα του Πεδουλάκη (Σχορτσανίτης, Μπράμος, Ματσιούλις, Διαμαντίδης, Γκιστ), ενώ για το συγκρότημα του Φραγκιά προσπάθησαν οι Οσμπι (17 π.), Κουμπούρας (14 π.) και Καλαμπόκης (11 π.).

Οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο του ρυθμού και του αγώνα στο πρώτο ημίχρονο και με πρωταγωνιστές τους Διαμαντίδη και Γκιστ, πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +8 (43-35).

Η ομάδα του Πεδούλακη συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Σοφοκλή Σχορτσανίτη, αύξησαν την διαφορά τους σε διψήφιο αριθμό (68-56).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι πράσινοι συνέχισαν να αποδίδουν πολύ καλά σε άμυνα και επίθεση, δεν άφησαν περιθώρια στην ομάδα του Φραγκιά και επικράτησαν εύκολα με το τελικό 93-77.

Τα δεκάλεπτα: 23-15, 20-20, 25-21, 25-21