Τρίτη 30 Απριλίου 2013

Ηττα στο Ρέθυμνο, στο γκρεμό το Περιστέρι

Το Περιστέρι ηττήθηκε στο Ρέθυμνο με 76-101 από τον ΑΓΟΡ και πλέον η ομάδα του Περιστερίου θα τα παίξει όλα για όλα στην τελευταία αγωνιστική κόντρα στον Ηλυσιακό

Με κατοστάρα και μία ακόμα νίκη (την 16η φέτος) ολοκλήρωσε τις εντός έδρας υποχρεώσεις του για την κανονική περίοδο, το Ρέθυμνο νικώντας με 101-76 το Περιστέρι.
Την ίδια ώρα, το Περιστέρι βρίσκεται στο... γκρεμό, αφού για να παραμείνει στην κατηγορία θα πρέπει να κερδίσει την τελευταία αγωνιστική σε αγώνα κεκλεισμένων των θυρών τον Ηλυσιακό (έχει ένα ματς λιγότερο με τον Παναθηναϊκό, το οποίο αν κερδίσει θα σωθεί ό,τι και να γίνει στο ματς με το Περιστέρι.).
Το Ρέθυμνο μπήκε στο ρόλο του οδηγού από πολύ νωρίς, κόβοντας τα φτερά του Περιστερίου που ήλπιζε σε μία νίκη που θα του χάριζε την παραμονή του στην κατηγορία. Με τον Πέτγουεϊ να σκοράρει, οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με σκορ 11-5, ενώ με τρίποντα των Προύιτ και Κόμματου, η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 12 πόντους (19-7).
Τίποτα δεν άλλαξε στη συνέχεια και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 24-13 και το Ρέθυμνο να έχει ένα σαφές προβάδισμα. Από την άλλη, το Περιστέρι έκανε με ευκολία το λάθος (15 στο ημίχρονο) και δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των Κρητικών όντας πολύ άστοχο από τα 6.75μ. (1/11 σουτ τριών πόντων).
Με το ξεκίνημα του β' δεκαλέπτου, η διαφορά ανέβηκε στους 16 πόντους (29-13) και παρέμεινε σε αυτά τα επίπεδα, καθώς οι παίκτες του Τζίμη Κουστένη δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν. Με σερί 7-0 από τους γηπεδούχους, το 33-20 μετατράπηκε σε 40-20 και υπήρξε νταμπλ σκορ υπέρ των Κρητικών.
Στο β' ημίχρονο, το Περιστέρι προσπάθησε να αντιδράσει και με τρίποντο του Ψαρόπουλου κατάφερε να μειώσει σε 45-33. Ωστόσο, το Ρέθυμνο κατάφερε να ξεφύγει και πάλι. Μία τρίποντη βόμβα του Προύιτ έκανε το σκορ 67-44 στο 27'. Με το επιμέρους του γ' δεκ. να είναι ισόπαλο (26-26), η διαφορά παρέμεινε στους 17 πόντους.
Τα δεκάλεπτα: 24-13, 19-13, 26-26, 32-24.