Σάββατο 28 Αυγούστου 2010

Ένας Σολτάνι «χόρεψε» τον Ολυμπιακό!

Ένας 26χρονος Γαλλοαλγερινός που μπήκε αλλαγή, ο Καρίμ Σολτάνι έκανε άνω-κάτω την άμυνα του Ολυμπιακού και βοήθησε τον Ηρακλή να πετύχει τη μεγάλη νίκη-ανατροπή (2-1). Πρώτα κέρδισε το πέναλτι (79') για το 1-1 και στο 86' δημιούργησε με καταπληκτικό τρόπο το 2-1. Ο Ολυμπιακός είχε προηγηθεί με εξαιρετικό γκολ του Μήτρογλου στο 59'.

Το φιλμ του αγώνα

6' Ο Κάτσικας έπιασε την κεφαλιά μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μάρα και ο Χολέμπας έδιωξε πάνω στη γραμμή.
18' Συρτό δυνατό σουτ του Πίτου Γκαρσία, η μπάλα μόλις άουτ.
21' Εξαιρετική κάθετη πάσα του Ντουντού, ο Ριέρα τετ-α-τετ με τον Ελευθερόπουλο που απέκρουσε το πλασέ του Ισπανού.
24' Ο Φουστέρ έβγαλε μόνο του τον Μήτρογλου με τον Ελευθερόπουλο που απέκρουσε και στη συνέχεια της φάσης ο Φετφατζίδης σούταρε άουτ.
35' Μακρινό φαλτσαριστό σουτ του Αραμπατζή από τα δεξιά, η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.
49' Εντυπωσιακή επέμβαση του Ελευθερόπουλου σε σουτ του Φετφατζίδη μέσα από την περιοχή!
51' Πολύ καλή εκτέλεση φάουλ του Λίμα, ο Νικοπολίδης έπεσε κι έδιωξε με υπερένταση στην αριστερή του γωνία.
54' Ο Τοροσίδης έδωσε έτοιμο γκολ στον Μήτρογλου, ο οποίος σε κενή εστία έχασε την ευκαιρία της ...χρονιάς!
59' 0-1: Με εξαιρετικό φαλτσαριστό πλασέ από τη γωνία της περιοχής ο Μήτρογλου έστειλε την μπάλα στο δεξί “παραθυράκι” του Ελεθερόπουλου.
63' Ο Χολέμπας γύρισε τη μπάλα στο σημείο του πέναλτι, ο Φετφατζίδης προσποιήθηκε και  σούταρε μόλις άουτ.
70' Ο Σολτάνι μπήκε στην περιοχή του Ολυμπιακού, σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.
73' Ο Κομπαγιάσι βρέθηκε απέναντι από τον Νικοπολίδη, όμως σούταρε άουτ
79' 1-1: Ο Νικοπολίδης ανέτρεψε τον Σολτάνι και ο Μάρα με εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε.
87' 2-1: Ο Σολτάνι έκλεψε την μπάλα από τον Μοντέστο, απέφυγε καταπληκτικά τον Αβραάμ Παπαδόπουλο, έστρωσε στον Βέλλιο και αυτός πλάσαρε σωστά.
89' Νέα έξοχη προσπάθεια και σουτ του Σολτάνι, απέκρουσε ο Νικοπολίδης.

ΣΚΟΡΕΡ: 79' πεν. Μάρα, 86' Βέλλιος - 59' Μήτρογλου
ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σταθόπουλος (Αχαΐας)
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: Παπαστεργιανός - Τοροσίδης, Παπαδόπουλος, Ντουντού, Νικοπολίδης

ΗΡΑΚΛΗΣ: Ελευθερόπουλος, Κατσαμπής, Κατσικάς, Αραμπατζής, Λίμα, Καρλίνιος (68' Βέλλιος), Παπαστεργιανός, Κομπαγιάσι, Πίτου (62' Σολτάνι), Μάρα, Σίσιτς (75' Βουτσιάς).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Νικοπολίδης, Μοδέστο, Ντουντού, Φετφατζίδης, Φουστέρ, Χολέμπας, Παπαδόπουλος, Μήτρογλου (60' Πάντελιτς), Ουρτάδο (46' Ιμπαγάσα), Τοροσίδης, Ριέρα (74' Μιραλάς).ENET.GR