Σάββατο 16 Απριλίου 2011

Το δράμα της «βασίλισσας»! Μαρούσι - ΑΕΚ 78-69

Πιο κοντά από ποτέ στον πρώτο υποβιβασμό της ιστορίας της βρίσκεται η ΑΕΚ μετά την ήττα της στο Μαρούσι από την ομώνυμη ομάδα με 78-69 και τη νίκη του Ηλυσιακού επί του Περιστερίου!

Πλέον, στην τελευταία αγωνιστική την Μεγάλη Τετάρτη πρέπει να κερδίσει τον Πανιώνιο στο κλειστό της Ζωφριάς και παράλληλα ο Ηλυσιακός να χάσει στη Ρόδο από τον Κολοσσό.

Όσο για το Μαρούσι, η νίκη του το έφερε σίγουρα στην εξάδα και μέσα στη διεκδίκηση της πέμπτης θέσης. Γκαγκαλούδης με 20 και Σούμπτερ με 18 πόντους ήταν οι κορυφαίοι των νικητών ενώ για την ΑΕΚ... πολέμησαν οι Νικολαΐδης και Μάντιτς...

Τους κενούς διαδρόμους που δημιουργούσε η προσεκτική αντιμετώπιση του Ντάλιμπορ από πλευράς παικτών ΑΕΚ εκμεταλλεύτηκε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης και έγινε ο πρωταγωνιστής του Αμαρουσίου στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος της περιόδου η οποία ολοκληρώθηκε με 18-18 και σημαδεύτηκε από τον –όπως όλα δείχνουν- σοβαρό τραυματισμό του Τζάρετ Χαρτ στο 2’ (έπεσε στο παρκέ σφαδάζοντας με φριχτούς πόντους στον αχίλλειο τένοντα).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ ανέβηκε. Με καλάθι του Μάντιτς από τα έξι μέτρα ξέφυγε με 19-24 στο 12’ αν και το Μαρούσι αντέδρασε άμεσα και τρέχοντας σερί 8-0 προηγήθηκε με 27-24. Οι γηπεδούχοι έδειχναν να ελέγχουν ξανά το ματς, αλλά ο Δορκοφίκης δεν τους άφησε να ξεφύγουν αφού σκόραρε πέντε σερί πόντους και κέρδισε το τέταρτο φάουλ του Μπάγκαριτς στο 18’ (33-32). Οκτώ δεύτερα πριν το τέλος του ημιχρόνου (39-37 στο 20’) το παιχνίδι διακόπηκε για πέντε λεπτά καθώς ο πάγκος του Αμαρουσίου ενοχλήθηκε από την παρουσία κάποιων «Ενωσιτών» πίσω από αυτόν.

Οι παίκτες του Βαγγέλη Αλεξανδρή μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και στο 25’ κατάφεραν να ξεφύγουν με 51-43 έπειτα από τρίποντο του Γκαγκαλούδη και φόλοου του Νοέα! Η αντίδραση της ΑΕΚ ήταν άμεση αφού με πέντε σερί πόντους του Νικολαΐδη μειώνει σε 51-48 στο 26'. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 55-50 υπέρ των γηπεδούχων που πήραν δύναμη από το Μπάγκαριτς που επέστρεψε στο παρκέ παρά τα τέσσερα φάουλ.

Ο Κροάτης σέντερ οδηγούσε την ομάδα του παρά τον φόβο του πέμπτου φάουλ. Η ΑΕΚ πήρε ανάσες από τον Κοχαντάρεβιτς, ο οποίος έπειτα από τους τέσσερις σερί πόντους που σημείωσε χρεώθηκε με πέμπτο φάουλ (59-56 στο 33’). Το γεγονός αυτό βοήθησε το Μαρούσι να ξεφύγει με 65-56 στο 34’ και 69-59 στο 37’. ΟΙ φιλοξενούμενοι δεν βρήκαν τα ψυχικά αποθέματα να αντιδράσουν με αποτέλεσμα το τελικό 78-69 να έρθει φυσιολογικά…

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-37, 55-50, 78-69
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Σούμπτερ 18, Νοέας 4, Μπάγκαριτς 14, Ακεψιμαΐδης 4, Μπάσντεν 6, Χαριτόπουλος 7, Γκαγκαλούδης 20 (3), Κογιαντίνοβιτς 5 (1), Σιαμανδούρας.
AEK (Κορωνιός): Καστλ 5 (1), Κοχαντάρεβιτς 4, Νικολαΐδης 22 (3), Παπανικολάου, Χαρτ, Ντικούδης 15, Δορκοφίκης 9 (1), Καλλινικίδης 2, Κάρι, Μάντιτς 12 (1), Μπόιντ.

Πανιώνιος - Αρης 89-80

Σπουδαία νίκη, με την οποία εξασφάλισε μία θέση στα πλέι οφ, πήρε στο κλειστό της Νέας Σμύρνης ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» επικράτησαν στην παράταση 89-80 του Αρη, με τους Θεσσαλονικείς να μην έχουν πλέον όνειρα κατάκτηση της τρίτης θέσης.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 33-39, 51-59, 73-73κ.α., 89-80 παρ.

Πανελλήνιος-Καβάλα 81-84

Τη θέση της στα πλέι οφ εξασφάλισε ουσιαστικά σήμερα η Καβάλα με το «διπλό» 84-81 που πανηγύρισε επί του Πανελληνίου, σε αγώνα για την 25η ημέρα της Α1 Ανδρών. Το σύνολο του Δημήτρη Πρίφτη πέτυχε την τρίτη εκτός έδρας νίκη, ενώ οι «Ολυμπιονίκες» συμπλήρωσαν τα 16 αρνητικά αποτελέσματα

Τα δεκάλεπτα: 30-22, 44-44, 64-59, 81-84