Κυριακή 19 Αυγούστου 2012

2η αγ.: Νίκες για Μαρσέιγ και Μπορντό

Η ομάδα της Μασσαλίας δημιούργησε ουκ ολίγες ευκαιρίες, δεν απειλήθηκε καθόλου, αλλά δεν εντυπωσίασε με την απόδοσή της. Η νίκη ήρθε, μάλλον, εύκολα επειδή οι φιλοξενούμενοι ήταν μετριότατοι. Το πρώτο γκολ των γηπεδούχων προήλθε από θέση οφσάιντ (σκόρερ του ο Ζινιάκ στο 54'), ενώ το δεύτερο από εκτέλεση κόρνερ στο 90' (σκόρερ ο Φανί).

Με γκολ του Ομπρανιάκ στο 75ο λεπτό, η Μπορντό επικράτησε 1-0 της Ρεν. Οι "Γιρονδίνοι" είχαν την ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ στο 20ό λεπτό, αλλά ο Κοστίλ απέκρουσε το πέναλτι του Σαϊβέ. Μετά από εκτέλεση κόρνερ και κόντρες στα καρέ του συλλόγου της Βρετάνης, ο Ομπρανιάκ με σουτ χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Ενδιαφέρουν...

Ο Αντρέ-Πιερ Ζινιάκ σημείωσε το μόλις δεύτερο γκολ του με κεφαλιά στη Ligue 1 (σε σύνολο 53 τερμάτων).

Εξάλλου, έχει βάλει οκτώ γκολ σε δέκα αναμετρήσεις πρωταθλήματος με τη Σοσό.
Η Μπορντό έχει ευστοχήσει στα τρία από τα έξι τελευταία πέναλτι που έχει κερδίσει στο πρωτάθλημα.

Από τη σεζόν 2007-08 τα 12 από τα 23 γκολ του Λουντοβίκ Ομπρανιάκ έχουν σημειωθεί έξω από τη μεγάλη περιοχή.

Αυτή ήταν η 109η αναμέτρηση της Μαρσέιγ με τη Σοσό (ρεκόρ στην ιστορία της Ligue 1).
Ο διαιτητής Τονί Σαπρόν έχει καταλογίσει πέναλτι στα επτά από τα οκτώ τελευταία παιχνίδια που διηύθυνε.