Τετάρτη 6 Φεβρουαρίου 2013

Ηλυσιακός - Άρης 62-64

Ο Άρης με ένα σερί 0-10 στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου κέρδισε με 62-64 τον Ηλυσιακό και τις ορέξεις του Τερέλ Στόγκλιν στο κλειστό των Ιλισίων.

Η ομάδα του Βαγγέλη Αγγέλου διόρθωσε την άμυνά της στο τέταρτο δεκάλεπτο κράτησε τον Στόγκλιν στους 6 πόντους ενώ είχε 23 μέχρι εκείνο το σημείο και επέστρεψε στις νίκες και κέρδισε γιατί τελικά ο Αμερικανός αστόχησε σε τρίποντο στην εκπνοή.

Ο Άρης είχε για κορυφαίο τον Πελεκάνο ενώ πήρε τις λύσεις που χρειαζότανε στο τέλος από τους Πάσαλιτς, Χαντ και Ασημακόπουλο αποφεύγοντας την δεύτερη συνεχόμενη ήττα από έναν παίκτη. Το περασμένο Σάββατο είχε ηττηθεί από το Ρέθυμνο με τους 36 πόντους του Ντούβνιακ ενώ σήμερα δέχθηκε 29 από τον Στόγκλιν.

Όσο για τον Ηλυσιακό μπορεί να είχε τον Αμερικανό γκαρντ σε μεγάλη μέρα στην επίθεση αλλά και με βοήθειες στα ριμπάουντ ωστόσο δεν μπόρεσε από εκεί και πέρα να πάρει λύσει στην επίθεση μόνο από τους Αναγκόνιε και Γκάρισον.

Ο αγώνας

Στο αγωνιστικό κομμάτι ο Στόγκλιν έδειξε τις διαθέσεις του με το τζάμπολ αλλά ο Άρης είχε τις απαντήσεις και το 6-4 του Ηλυσιακού έγινε 6-9 με το τρίποντο του Χαντ. Ο Γκάρισον στο 6΄ έκανε το 10-9 και στην συνέχεια ισοφάρισε σε 12-12 μετά το τρίποντο του Βεργίνη για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 14-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ παρά το ότι ο Στόγκλιν είχε μόνο δύο βολές για τον Ηλυσιακό. Ο Άρης ωστόσο δεν μπόρεσε να ξεκολλήσει από τους γηπεδούχους και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 32-33 από το καλάθι του Χαρίση.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία παράσταση του Στόγκλιν που σημείωσε τους 11 από τους 16 πόντους του Ηλυσιακού και όχι απλά ισοφάρισε με δύο βολές του σε 45-45 αλλά και με τρίποντό του έστειλε την ομάδα του Γιώργου Ζευγώλη στο 30΄ με το υπέρ της 48-45. Νωρίτερα ο Άρης στο 27΄ είχε προηγηθεί με 38-42 με το τρίποντο του Πελεκάνου.

Στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου ο Ηλυσιακό με το τρίποντο του Στόγκλιν προηγήθηκε με 51-45 αλλά ο Άρης έτρεξε ένα σερί 0-10 και πέρασε μπροστά με 51-55 με το καλάθι του Ασημακόπουλου στο 37΄ και 56-61 με αυτό του Πάσαλιτς στο τελευταίο λεπτό.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως δεν θα είχε πρόβλημα να φθάσει στην νίκη δεν του στοίχισε τελικά το κλέψιμο του Χατζή στον Πάσαλιτς καθώς ο Στόγκλιν ήταν άστοχος στο τρίποντο που επιχείρησε.

Τα δεκάλεπτα: 14-14, 32-33, 48-45, 62-64

Ηλυσιακός (Ζευγώλης): Καυκής 6, Αράπης, Αναγκόνιε 8(1), Αποστολίδης 3(1), Χατζής 5, Αντωνάκης, Μόρισον, Κρέπι 2, Γκάρισον 9, Παραγυιός, Στόγκλιν 29(10/10β., 5/14διπ., 3/8τρ., 7ριμπ., 3ασ.).

Άρης (Αγγέλου): Πάσαλιτς 14(3/6β., 4/7διπ., 1/6τρ.), Χαντ 7(2), Πελεκάνος 17(6/8β., 4/6διπ., 1/4τρ., 9ριμπ.), Βεζένκοφ, Τσιάρας 3, Ασημακόπουλος 7, Καραποστόλου 4, Χαρίσης 4, Λ. Μποχωρίδης, Μούρτος, Βεργίνης 8(2), Τσακαλέρης.