Δευτέρα 1 Ιουλίου 2013

Μεσογειακοί: Έκτη στον πίνακα των μεταλλίων η Ελλάδα

Mε 59 μετάλλια στις αποσκευές τους επιστρέφουν οι Έλληνες αθλητές από τους Μεσογειακούς Αγώνες στη Μερσίνη

Την 6η θέση στον πίνακα των μεταλλίων κατέκτησε η Ελλάδα, στους 17ους Μεσογειακούς Αγώνες, που ολοκληρώθηκαν στη Μερσίνη.

Η εμφάνιση των Ελλήνων αθλητών ήταν άκρως εντυπωσιακή και ελπιδοφόρα για το μέλλον, αφού θα επιστρέψουν στην πατρίδα έχοντας στις αποσκευές τους συνολικά 59 μετάλλια (15 χρυσά, 18 ασημένια και 26 χάλκινα).

Πρώτη δύναμη αναδείχθηκε η Ιταλία με 186 μετάλλια, ενώ η Τουρκία άφησε απόλυτα ικανοποιημένο το φίλαθλο κοινό της με τα 126 μετάλλια, και την έφεραν στη 2η θέση. Με 95 μετάλλια ολοκλήρωσε τη διοργάνωση η Γαλλία, που κατετάγη τρίτη.

Αρκετά καλή ήταν και η παρουσία της Κύπρου με 2 χρυσά, 2 ασημένια και 3 χάλκινα, ενώ οι χώρες που δεν κατάφεραν να δουν αθλητή ή αθλήτριά τους στο βάθρο ήταν το Μονακό, η Ανδόρα και η Λιβύη.