Δευτέρα 26 Ιουλίου 2010

Σημαντική νίκη για την Εθνική εφήβων στο Ευρωμπάσκετ

Σπουδαία νίκη πέτυχε η Εθνική εφήβων επί της Ιταλίας με 97-88 για τη δεύτερη φάση των ομίλων του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος που διεξάγεται στο Βίλνιους της Λιθουανίας. Οι έφηβοι βρίσκονται πλέον πολύ κοντά στην πρόκριση στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Η Εθνική μας στην πρώτη φάση των ομίλων κέρδισε τη Γερμανία με 65-55 και τη Σερβία με 59-57, ενώ έχασε από την Κροατία με 73-61.

Στο ματς με τους Ιταλούς η Εθνική βρέθηκε πίσω στο σκορ με πέντε πόντους στα μέσα της πρώτης περιόδου, όμως με ένα σερί 9-0 πέρασε μπροστά με 26-19 και αύξησε τη διαφορά της στο ημίχρονο στους 14 πόντους. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «ατζούρι» μείωσαν τη διαφορά στους επτά, ενώ στα μέσα της τέταρτης περιόδου ισοφάρισαν σε 74-74, όμως οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου κατάφεραν στη συνέχεια να φθάσουν στη νίκη με 97-88.

Τα δεκάλεπτα: 26-19, 50-36, 69-62, 97-88.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Βλασσόπουλος): Μοτσενίγος 20(6), Φασένγκας 2, Ψαρόπουλος 2, Μαυρογιάννης 18(1)Αντωνάκης 13, Παπαδιονυσίου, Μολφέτας, Μελισσαράτος, Καμπούρης 5, Τσαλκιτζής, Δερμιτζάκης 12, Χρυσικόπουλος 25(1).

ΙΤΑΛΙΑ (Αντ. Μποκίνο): Σαμπατίνο 6, Μονάλντι, Τσίλο 4, Τσερόν 22(4), Μιάν 13(2) Όντο 6, Μοντάνο, Φαμπιάνι, Σγκόμπα 7, Γκοριέρι, Πίνι 9(1), Τζεντίλε 21(2).