Τρίτη 27 Ιουλίου 2010

Στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ η Εθνική Εφήβων

Την πρόκριση στα προημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος της Λιθουανίας εξασφάλισε η Εθνική εφήβων μπάσκετ, μετά τη νίκη που πέτυχε βάρος της Τουρκίας με 79-65. Η ομάδα του Γιώργου Βλασσόπουλου με νίκη στο ματς της Τετάρτης (21.15) κόντρα στη Ρωσία, θα τερματίσει πρώτη στον όμιλό της και θα αποφύγει τη διοργανώτρια.

Εκπληκτική εμφάνιση πραγματοποίησε ο Λίνος Χρυσικόπουλος με 27 πόντους ενώ πολύ καλή απόδοση είχαν οι Ψαρόπουλος (16π.) και Αντωνάκης (12π.). Η Εθνική μας ήταν μπροστά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με 5 πόντους και στο ημίχρονο με 3, ενώ στα μέσα της τρίτης περιόδου βρέθηκε να χάνει 11. Ωστόσο οι παίκτες του Γιώργου Βλασσόπουλου με ένα σερί 20-2 κατάφεραν να γυρίσουν το ματς και να προηγηθούν με διαφορά ενός καλαθιού (555-53). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Έλληνες διεθνείς με καλή άμυνα και οργανωμένες επιθέσεις, επέβαλαν το ρυθμό τους και έφθασαν στη νίκη με 79-65.
Tα δεκάλεπτα: 19-15, 40-37, 55-53, 79-65.

ΕΛΛΑΔΑ (Γ. Βλασσόπουλος): Μοτσενίγος 9 (3), Φασένγκας, Ψαρόπουλος 16 (1), Αντωνάκης 12 (1), Μαυρογιάννης, Δερμιτζάκης 3, Παπαδιονυσίου 6 (1), Τσαλκιτζής, Μελισσαράτος, Καμπούρης 3, Μολφέτας, Χρυσικόπουλος 30 (3).
ΤΟΥΡΚΙΑ (Μ. Ντερίν): Mπειγκούλ 13 (2), Έρογκλου, Γκεγίκ 10, Ντοκουγιάν 8, Ετζέ 2, Κορκμάζ 15 (3), Βαρντάλ, Οζέν, Καλμπάν 6, Σενλί 2, Τεκίν 4, Γιλντιζλί 6.