Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

13η αγ.: Στην κορυφή η Γιουβέντους

Η Γιουβέντους έκαμψε στο δεύτερο ημίχρονο την αντίσταση της Λιβόρνο με 2-0 και επανήλθε στην κορυφή της Serie Α μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα (εκκρεμεί η αναμέτρηση Ρόμα-Κάλιαρι).

Έπειτα από ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες συγκινήσεις και μόλις δύο ευκαιρίες (μία κεφαλιά του Φερνάντο Γιορέντε και ένα μακρινό σουτ του Πολ Πογκμπά), η Γιουβέντους ενέτεινε την πίεση στο δεύτερο μέρος και εν τέλει δικαιώθηκε.

Αρχικά οι "μπιανκονέρι" διαμαρτυρήθηκαν για το μη καταλογισμό πέναλτι, υποστηρίζοντας ότι ο Μάσιμο Κετσερίνι έκανε "χέρι", λίγες στιγμές αργότερα όμως και συγκεκριμένα στο 63ο λεπτό, ο Πογκμπά βρήκε τον Γιορέντε κι εκείνος άνοιξε το σκορ με ωραία προσπάθεια. Δώδεκα λεπτά αργότερα ο Βάσκος μετατράπηκε σε δημιουργό και ο Κάρλος Τέβες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Η Φιορεντίνα δεν εκμεταλλεύθηκε την απώλεια της Νάπολι, αφού παρά το γεγονός ότι ήταν καλύτερη στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης, ηττήθηκε 1-0 από την Ουντινέζε με γκολ του Τομάς Ορτό στο 34ο λεπτό και παρέμεινε στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας.