Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

VIDEO = Μάντσεστερ Σ. - Τότεναμ 6-0

Σε περίπατο μετέτρεψε η Μάντσεστερ Σίτι το, φαινομενικά, δύσκολο παιχνίδι με την Τότεναμ, καθώς τη συνέτριψε 6-0, έφτασε τις έξι νίκες σε ισάριθμες εντός έδρας αναμετρήσεις και έπιασε την Σαουθάμπτον στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας.

Ο Χεσούς Νάβας σημείωσε το γρηγορότερο γκολ στην ιστορία των "πολιτών" (στην Premier League), δίνοντας ώθηση στην ομάδα του για να φτάσει σε έναν ανεπανάληπτο θρίαμβο επί της Τότεναμ.

Παράλληλα η Μάντσεστερ Σίτι σκόραρε για 56ο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι πρωταθλήματος (σ.σ. τελευταία φορά που δεν σκόραρε ήταν τον Νοέμβριο του 2010 στο 0-0 με την Μπέρμιγχαμ).

Η τύχη, εξάλλου, ήταν στο πλευρό της ομάδας του Μανουέλ Πελεγκρίνι, η οποία διπλασίασε τα γκολ της στο 34ο λεπτό με αυτογκόλ του Σάντρο. Το σκορ ήταν πλασματικό αν αναλογιστεί κανείς ότι μέχρι το 40ό λεπτό οι τελικές προσπάθειες ήταν 7-5 και η κατοχή μπάλας 64% υπέρ της Τότεναμ!

Εν συνεχεία ανέλαβε δράση ο Σέρχιο Αγουέρο, ο οποίος βρήκε δίχτυα στο 41ο και το 50ό λεπτό, έφτασε τα 45 γκολ στην Premier και έγινε πέμπτος Νοτιοαμερικανός σκόρερ στην ιστορία της (ο Άνχελ υποχώρησε στην έκτη θέση με 44 γκολ). Εξάλλου έφτασε τα 14 γκολ στα τελευταία 11 ματς με τη φανέλα των "πολιτών".

Λίγες στιγμές μετά το τέταρτο γκολ της Μάντσεστερ Σίτι, ο Σαμίρ Νασρί σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με... κάτι σαν σέντρα, αλλά η Τότεναμ δεν αισθάνθηκε τυχερή. Κι αυτό γιατί ο Άλβαρο Νεγρέδο "χτύπησε" με μία εκπληκτική προσπάθεια στο 55ο λεπτό και έφτασε τα πέντε γκολ σε έξι παιχνίδια.

Οι παίκτες του Μανουέλ Πελεγκρίνι, πάντως, δεν είχαν την πρόθεση να αφήσουν το γκάζι και αφού έχασαν κλασική ευκαιρία με τον Φερναντίνιο, ο Χεσούς Νάβας ολοκλήρωσε το παιχνίδι όπως ακριβώς το άρχισε: με γκολ που διαμόρφωσε το τελικό 6-0. Αξίζει να σημειωθεί ότι μέχρι σήμερα η ομάδα του Λονδίνου είχε δεχθεί μόλις ένα γκολ μακριά από το "Γουάιτ Χαρτ Λέιν".