Σάββατο 28 Δεκεμβρίου 2013

Πανιώνιος-Ρέθυμνο 74-66

Την 9η φετινή του νίκη (74-66) πέτυχε ο Πανιώνιος ο οποίος χτύπησε το Ρέθυμνο στο "δυνατό" του σημείο, φτάνοντας στην τελική επικράτηση χάρη στα πολλά εύστοχα τρίποντα (10/24)

Το Ρέθυμνο αντιστάθηκε για ένα δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια υποτάχθηκε στην ανωτερότητα του Πανιωνίου οι παίκτες του οποίου αποφάσισαν να ντυθούν Κρητικοί και να πυροβολούν συνεχώς έξω από τα 6.75μ.

Το τελικό 74-66 έδωσε την ευκαιρία στους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να πανηγυρίσουν την 9η φετινή τους νίκη, τελειώνοντας το παιχνίδι με 10/13 τρίποντα και ποσοστό 43%.

Καλό ήταν το ξεκίνημα του Πανιωνίου ο οποίος προηγήθηκε με 9-4 στο πρώτο τρίλεπτο του αγώνα. Ο Κάρτερ ήταν το δυνατό χαρτί των γηπεδούχων, καθώς έδινε σημαντικές ανάσες στην επίθεση. Ο Πανιώνιος προηγήθηκε με 16-10, αλλά ισοφαρίστηκε από τον Κανονίδη στο 7ο λεπτό, πριν τελικά ο Κυρίτσης γράψει το 21-19 στο τέλος του α' δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι είχαν περισσότερα ριμπάουντ (8-5) και πολύ καλά ποσοστά στα δίποντα (6/9).
Στο β' δεκάλεπτο, το Ρέθυμνο προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι και τα κατάφερε μέχρι το 15ο λεπτό, όταν ο Χαρτ ισοφάρισε σε 26-26. Ωστόσο, το τάιμ άουτ του Σφαιρόπουλου αφύπνισε τους παίκτες του οι οποίοι στη συνέχεια ξέφυγαν χάρη σε διαδοχικά τρίποντα ΜακΚόλουμ και Μίλμπουρν που έκαναν το σκορ 34-26. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τους γηπεδούχους στο +11, την ίδια ώρα που οι Κρητικοί σούταραν μόλις με 18% στα τρίποντα (2/11).

Από εκεί κι έπειτα οι Κρητικοί έπρεπε συνεχώς να κυνηγούν στο σκορ. Μείωσαν παροδικά σε 48-40, ωστόσο ο Πανιώνιος εκτόξευσε τη διαφορά στους 14 στο 27ο λεπτό του αγώνα, με το 9ο εύστοχο τρίποντο. Ο Μίλμπουρν έγραψε το 57-43, ενώ ο ΜακΚόλουμ με νέα τρίποντη βόμβα έφερε τον Πανιώνιο στο +18 (65-47), στη μέγιστη τιμή της διαφοράς. Τελικά, με ένα 6-0 μείωσε το Ρέθυμνο σε 65-53, πριν ο Κυρίτσης κάνει το 66-53 στο τέλος της γ' περιόδου.

Ο Πανιώνιος είχε τον έλεγχο του αγώνα, αλλά ένα μικρό μπλακ άουτ έδωσε στους Κρητικούς την ευκαιρία να ελπίζουν. Στο 36' ο Λάτοβιτς μετά από ώρα μείωσε σε 68-60 με τρίποντο και υποχρέωσε τον Σφαιρόπουλο να πάρει τάιμ άουτ.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-28, 66-53, 74-66

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 19, Σταμάτης, Ντούβνιακ 6, Κάρτερ 12(2), Μίλμπουρν 9(3), Αθανασούλας 1, Μπατής 13(1), Λάνγκφορντ 4, Μισέλ 4, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης 6, Σαλούστρος.

Ρέθυμνο (Γιαπλές): Χαρτ 9, Καλλινικίδης, Κουμπούρας 11, Αγγελόπουλος 6(1), Ράιτ 6, Καλαμπόκης 11(1), Κανονίδης 6, Σίννης, Λάτοβιτς 6(2), Αλεξάντερ, Άρμπετ, Γκάμπριελ 11.