Παρασκευή 6 Αυγούστου 2010

Πρόκριση για ΑΠΟΕΛ και Ανόρθωση

Η Ανόρθωση με αντίπαλο την Σερκλ Μπριζ ανέτρεψε στη Λευκωσία στο 87ο λεπτό το 0-1 του πρώτου αγώνα, επικράτησε με 3-1 και πέρασε πανηγυρικά.Ο ΑΠΟΕΛ νίκησε στην Τσεχία την Γιάμπλονετς 3-1 και προκρίθηκε με δύο νίκες στα πλέι οφ, καθώς είχε κερδίσει (1-0) στην Κύπρο. Ο Απόλλων παρά τη νίκη (2-1) στη Λεμεσό σε βάρος της Σιμπίρ αποκλείστηκε καθώς είχε ηττηθεί με 1-0 στη Ρωσία.

Ο ΑΠΟΕΛ με γκολ των Πάουλο Ζόρζε (24'), Χαραλαμπίδη (28') και Σολάρι (37') κέρδισε άνετα εκτός έδρας την τσέχικη Γιάμπλονετς, η οποία σκόραρε στο 33' με τον Πάβλικ και πέρασε με δύο νίκες.
Στη Λευκωσία η Ανόρθωση νίκησε 3-1 τη Σερκλ Μπριζ και ανατρέποντας το σκορ (0-1) του πρώτου αγώνα πέρασε στα πλέι οφ σημειώνοντας το καθοριστικό γκολ στο 87' Ο Καφού πέτυχε χατ τρικ (45', 60', 87'), ενώ οι Βέλγοι είχαν μειώσει στο 78ο λεπτό με τον Ασεαμπόν.
Στη Λεμεσό ο Απόλλων άνοιξε το σκορ στο 12' με τον Σεμέδο, έμεινε με δέκα στο 15' (κόκκινη ο Κοσόφσκι), ισοφαρίστηκε στο 63' με γκολ του Σεφτσένκο και πήρε τη νίκη στο 71' με τον Νούνες. Όμως έμεινε έξω από τα πλέι οφ λόγω της ήττας (0-1) στη Ρωσία.