Σάββατο 2 Απριλίου 2011

Premier League: Χατ-τρικ από τον Γουέιν Ρούνεϊ

Wayne RooneyImage via WikipediaΜε τον Γουέιν Ρούνεϊ να πετυχαίνει χατ-τρικ και να κάνει γενικώς ότι περνάει από το χέρι του, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ ανέτρεψε το εις βάρος της 2-0 κόντρα στη Γουέστ Χαμ, πήρε τη νίκη με 4-2 και πλησίασε κι άλλο στην κατάκτηση του τίτλου.

Οι γηπεδούχοι είχαν προηγηθεί από νωρίς, χάρη σε δυο τέρματα του Μαρκ Νομπλ στο ξεκίνημα της συνάντησης (11' και 25') και όλα έδειχναν πως θα έφταναν εύκολα στην τελική επικράτηση.

Παρόλα αυτά, υπολόγιζαν χωρίς τον Ρούνεϊ, ο οποίος ήταν εκπληκτικός σε όλη την επανάληψη και παίρνοντας στην πλάτη του τους «κόκκινους διαβόλους», τους οδήγησε στη μεγάλη ανατροπή.

Αρχικά στο 65' μείωσε με άψογη εκτέλεση φάουλ και οκτώ λεπτά αργότερα έφερε το ματς στα ίσια με πλασέ. Στο 79' πέτυχε το τρίτο του τέρμα, αυτή τη φορά με πέναλτι, δίνοντας το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Τον θρίαμβο για τη Γιουνάιτεντ ολοκλήρωσε ο Τσιτσαρίτο Ερνάντεζ έξι λεπτά πριν τη συμπλήρωση των 90'.
Μετά τη νίκη της Γιουνάιτεντ, η Τσέλσι ήθελε και αυτή το τρίποντο για να παραμείνει σε τροχιά τίτλου, δεν κατάφερε, όμως, να το πάρει από την Στόουκ, με την οποία έμεινε στο 1-1.
Βαθμούς πέταξε και η Λίβερπουλ, που γνώρισε την ήττα με 2-1 από τη Γουεστ Μπρομ εκτός έδρας.
Λευκή ισοπαλία ήταν το αποτέλεσμα στο Γουίγκαν-Τότεναμ, ενώ τις εντυπώσεις μοιράστηκαν και οι Έβερτον με την Αστον Βίλα στο μεταξύ τους 2-2.
Εντυπωσιακή η Νιούκαστλ, συνέτριψε τη Γουλβς με 4-1, την ώρα που η Μπέρμιγχαμ επικρατούσε της Μπόλτον με 2-1.
Το πρόγραμμα της 31ης αγωνιστικής:
Σάββατο
Γουέστ Χαμ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 2-4 (11' πεν., 25' πεν. Νομπλ - 65', 73', 79' πεν. Ρούνεϊ, 84' Ερνάντες)
Μπέρμιγχαμ - Μπόλτον 2-1 (4' Φίλιπς, 59' Γκάρντνερ - 71' Ελμάντερ)
Έβερτον - Αστον Βίλα 2-2 (38' Όσμαν, 71' Μπέινς - 47', 68' Μπεντ)
Νιούκαστλ - Γουλβς 4-1 (22' Νόλαν, 45' Αμεόμπι, 50' Λόβενκραντς, 92' Γκουτιέρες - 58' Έμπανκς - Μπλέικ)
Στόουκ - Τσέλσι 1-1 (8' Γουόλτερς - 33' Ντρογκμπά)
Γουέστ Μπρομ - Λίβερπουλ 2-1 (62' πεν., 88' πεν. Μπραντ - 50' Σκρτελ)
Γουίγκαν - Τότεναμ 0-0
Αρσεναλ - Μπλάκμπερν (19:30)