Κυριακή 25 Μαρτίου 2012

ΑΕΚ- Παναιτωλικός 1-0

Σε ένα κακό ματς με ελάχιστες φάσεις η ΑΕΚ επιβλήθηκε με 1-0 του Παναιτωλικού στο ΟΑΚΑ και τον έσπρωξε ακόμα πιο κοντά στον υποβιβασμό.

Το γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου από το 10ο λεπτό της συνάντησης με όμορφο σουτ στην κίνηση ήταν αυτό που έκανε όλη τη διαφορά.

Η ομάδα του Αγρινίου ήθελε απελπισμένα τη νίκη για να σκαρφαλώσει εκτός της επικίνδυνης ζώνης και έτσι δεν κλείστηκε πίσω, όμως το παιχνίδι της ήταν κακό και μη αποτελεσματικό. Το αποτέλεσμα ήταν σε όλο το πρώτο ημίχρονο ο Δημήτρης Κωνσταντόπουλος να περάσει ένα ήρεμο απόγευμα κάτω από τα καρέ της Ένωσης.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στην επανάληψη, όπου οι φιλοξενούμενοι άσκησαν ασφυκτική, αλλά αναποτελεσματική πίεση στην ΑΕΚ. Οι γηπεδούχοι έδειχναν ικανοποιημένοι με το 1-0 και μόνο στις αντεπιθέσεις έψαχναν το δεύτερο. Σε μια τέτοια περίπτωση θα μπορούσαν να το έχουν πετύχει, αλλά ο Μπέλεκ στο 87' πλάσαρε τραγικά τον Τζενάμο σε τετ-α-τετ.