Κυριακή 18 Μαρτίου 2012

Την πρώτη του νίκη μετά από οκτώ ολόκληρες αγωνιστικές πέτυχε ο Εργοτέλης κόντρα στην Κέρκυρα (1-0), μένοντας ζωντανός στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Κρητικούς ήταν ο Σέρχιο Λεάλ, καθώς ήταν ο σκόρερ του μοναδικού τέρματος στον αγώνα, το οποίο έδωσε τους τρεις βαθμούς στην ομάδα του. Το γκολ ήρθε στο 57ο λεπτό μετά από επέλαση του Βασίλη Κουτσιανικούλη από τα αριστερά και σέντρα, που επέτρεψε στον Αργεντινό να στείλει με κοντινή κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα.

Ο Εργοτέλης ήταν ανώτερος στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα και δίκαια έφτασε στη νίκη, ενώ θα μπορούσε να είχε ανοίξει το σκορ και πιο νωρίς, αλλά τόσο ο Λεάλ, όσο και ο Φραγκουλάκης ήταν απρόσεκτοι σε δυο πολύ μεγάλες ευκαιρίες που τους δόθηκαν στον ξεκίνημα της επανάληψης.

Η Κέρκυρα απογοήτευσε ξανά και με την ήττα της αυτή έπεσε στη προτελευταία θέση της βαθμολογίας με συγκομιδή 24 πόντων.