Τετάρτη 21 Μαρτίου 2012

Ισοπέδωσε τη Μακάμπι ο Παναθηναϊκός στο ΟΑΚΑ

Παίζοντας διαστημικό μπάσκετ ο Παναθηναϊκός διέλυσε τη Μακάμπι Τελ Αβίβ στο πρώτο ματς των play off της Euroleague με 93-73 κι έκανε το πρώτο από τα τρία βήματα που χρειάζεται για να βρεθεί κι εφέτος στο φάιναλ φορ της διοργάνωσης, που θα γίνει στην Κωνστανινούπολη (11-13 Μαΐου).

Ρεσιτάλ μπάσκετ απέδωσε ο Παναθηναϊκός στο πρώτο ημίχρονο, διάστημα στο οποίο προηγήθηκε της Μακάμπι με 55-34, με τους «πράσινους» να έχουν εκπληκτικά ποσοστά σε δίποντα (75%, 15/20) και τρίποντα (54%, 6/11). Επίσης οι «πράσινοι» είχαν 16 ασίστ, εκ των οποίων τις 6 έδωσε ο Δημήτρης Διαμαντίδης, κορυφαίος παίκτης του «τριφυλλιού» στα πρώτα 20 λεπτά με 12 πόντους. Εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση ήταν και ο Νικ Καλάθης με 11 πόντους, ενώ με 10 τελείωσε το πρώτο μισό του ματς ο Μάικ Μπατίστ.

Με 3/3 τρίποντα στο ξεκίνημα του τρίτου δεκάλεπτου, δύο από τον Σμιθ κι ένα του Διαμαντίδη η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στους 30 πόντους (64-34), ενώ η…διαστημική απόδοση των «πρασίνων» συνεχίστηκε και η…ψαλίδα άνοιξε ακόμη περισσότερο, 73-39, με καλάθι-φάουλ του Βουγιούκα. Η περίοδος έκλεισε στο +27 για το «τριφύλλι» (79-52).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τους παίκτες του Παναθηναϊκού να κάνουν συντήρηση δυνάμεων ενόψει της δεύτερης αναμέτρησης των δύο αντιπάλων, που θα γίνει το βράδυ της Πέμπτης ξανά στο κλειστό των ολυμπιακών εγκαταστάσεων (21:00).

Κορυφαίος των νικητών ο Διαμαντίδης με 15 πόντους και 9 ασίστ, ενώ 13 πέτυχε ο Νικ Καλάθης.