Τρίτη 20 Μαρτίου 2012

Α1 Μπάσκετ : Ξανά στις επιτυχίες ο ΠΑΟ

Μετά την ήττα από τον Άρη, ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στις νίκες. Επικράτησε εύκολα του ΚΑΟΔ με 77-59 στην Πυλαία και ανέβηκε ξανά σητν 7η θέση της βαθμολογίας της Α1, δύο αγωνιστικές πριν τη λήξη της κανονικής περιόδου. Με ηγέτη τον Παππά, που σημείωσε 20 πόντους, και άξιο συμπαραστάτη του τον Ντικούδη (14π.), οι παίκτες του Μαρκόπουλου έκαμψαν την αντίσταση των Δραμινών.
Οι Παππάς και Ντικούδης έδωσαν προβάδισμα στον «δικέφαλο» από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (7-4), αλλά γρήγορα ο Αθηναίου ισοφάρισε (7-7, 4΄). Ο Στίγκερς έδωσε το σύνθημα και η ομάδα έτρεξε, βρήκε σουτ από τα 6.75 και προσέρασε ξναά (16-10, 7΄). Την ίδια συνταγή ακολούθησαν και οι Δραμινοί όμως, οι οποίοι σούταραν και ευστόχησαν σε τρίποντα με τον Χαντ να φέρνει ξανά το παιχνίδι στα ίσα με τη λήξη του δεκαλέπτου (20-20).
Έτσι συνέχισαν κιόλας οι φιλοξενούμενοι (22-23), αλλά με ένα σερί 5-0 από Στίγκερς και Γιαννακίδη υπήρξε νέα εναλλαγή στο σκορ (27-23, 14΄). Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Καλαφατάκη έβρισκαν διαδρόμους στην αντίπαλη άμυνα και αυτό είχε προβληματίσει τον Σούλη Μαρκόπουλο, ο οποίος κάλεσε τάιμ άουτ στο 30-27 (16΄). Στίγκερς και Ντικούδης ανέλαβαν τις επιθέσεις των Θεσσαλονικέων και έτσι άρχισαν να «χτίζουν» μια διαφορά (34-29, 18΄) και ο Παππάς εξακολούθησε να είναι εύστοχος και έφτασαν στο +9 στο ημίχρονο (38-29).
Με τον ίδιο τρόπο παιχνιδιού μπήκαν οι γηπεδούχοι στην επανάληψη και ο Παππάς συνέχισε το... σόου του, το ίδιο και ο Ντικούδης μέσα στη ρακέτα για το 44-32 (24΄). Ο Γιώργος Καλαφατάκης είδε την ομάδα του να χάνει τη συγκέντρωση της και να μην αποδίδει στην άμυνα, ενώ στην επίθεση έφτανε δύσκολα στο καλάθι (46-35, 25΄). Περισσότερο κατάφερνε να σκοράρει από τα 6.75με Μπένα, αλλά και με Χαραλαμπίδη και Τσέρανιτς, ο οποίος μείωσε σε 54-41 (28΄). Παρόλα αυτά, ο Έλληνας τεχνικός είχε πολλά παράπονα από το μαρκάρισμα του Παππά,  ο οποίος κατάφερνε να σπάει την ζώνη του ΚΑΟΔ. Με τη συμβολή και του Πέτγουεϊ πλέον ο ΠΑΟΚ έκλεισε την τρίτη περίοδο προηγούμενος με 17 πόντους (60-43).
Ο Μπένας πήρε κάποιες προσπάθειες και με τη μπάλα να μπαίνει μέσα στη ρακέτα, οι Δραμινοί μείωσαν στους 13 πόντους (62-49, 32΄), βελτιώνοντας παράλληλα την αμυντική λειτουργία τους. Οι Δραμινοί έτρεξαν με τον Αθηναίου και πίεσαν και στην άμυνα και σητν επίθεση και ανάγκασαν τους αντιπάλους τους να κάνουν πολύ γρήγορα 4 ομαδικά φάουλ. Παρόλα αυτά, εκείνος που βρήκε τις λύσεις από πλευράς γηπεδούχων ήταν ο Μπόγιοβιτς. Βελτίωσε την κυκλοφορία της μπάλας και ευστόχησε σε δύο κρίσιμα -για την ψυχολογία της ομάδας- σουτ και τη βοήθησε να... ξεκολλήσει (67-49, 34΄). Η αντοχή του ΠΑΟΚ στην πίεση επέφερε αποτελέσματα και ένα από αυτά ήταν ότι η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +21 (71-50, 36΄). Οι Δραμινοί έδειχναν να μη μπορούν να κάνουν πολλά πλέον και απλώς μείωσαν σε 71-54, αλλά ο Ντικούδης «απάντησε» αμέσως (73-54, 38΄). Μπαβτσιτς και Τσέρανιτς απλώς μείωσαν (73-57, 39΄), ο Καρύδας δέχθηκε μια τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, το ίδιο και ο πάγκος του ΚΑΟΔ και το ματς έληξε με σκορ 77-59.

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 38-29, 60-43, 77-59.
ΠΑΟΚ (Μαρκόπουλος): Μπόγιοβιτς 9(1), Στίγκερς 11(1), Αράπης, Άλεξιτς 7(1), Ντούβνιακ 6(1), Ντικούδης 14, Πέτγουεϊ 4, Παππάς 20(1), Γιαννακίδης 5(1), καλλές 1, Καλαμπάκας, Τσακαλέρης.
ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 3(1), Καρύδας 4, Χαραλαμπίδης 7(1), Αθηναίου 3, Μισέλ 2, Χούμας, Κιτσούλης 6(2), Τσέρανιτς 12, Ζάρας 2, Μπάβτσιτς 3, Κακαρούδης 3(1), Μπένας 14.