Παρασκευή 23 Μαρτίου 2012

Α1 Βόλεϊ: Δεύτερη ευκαιρία για Παναθηναϊκό

Μια δεύτερη ευκαιρία για να εξασφαλίσει την παραμονή του στην Α1 Βόλεϊ των Ανδρών θα έχει ο Παναθηναϊκός μέσω της διαδικασίας των πλέι άουτ.

Οι «πράσινοι», παρότι ηττήθηκαν στο κλειστό του Μετς από τον ΠΑΟΚ, εξασφάλισαν ένα βαθμό, από το παιχνίδι, καθώς έχασαν με 3-2 σετ. Αυτός ο πόντος σε συνδυασμό με την εντός έδρας ήττα της ΕΑΠ από τον Εθνικό Αλεξανδρούπολης (3-1 σετ), μπορεί να αποδειχθεί χρυσός για το «τριφύλλι», καθώς πλησίασε στους πέντε βαθμούς τον σύλλογο της Πάτρας (11 έναντι 16), με τον οποίο καλείται πλέον να δώσει αγώνες μπαράζ για το ποια ομάδα θα παραμείνει στην Α1 και ποια θα υποβιβαστεί στην Α2.

Εν τω μεταξύ, στο ντέρμπι της ημέρας ο Ηρακλής ολοκλήρωσε αήττητος τη σεζόν, επικρατώντας του Ολυμπιακού με 3-0 σετ και γκερμίζοντάς τον στην τρίτη θέση.

Δεύτερος πέρασε ο Φίνικας Σύρου, που λύγισε εκτός έδρας την αντίσταση της Λαμίας με 3-2 σετ.

Στα πλέι οφ για τις θέσεις 5-8 μπήκε ο Αρης με τη νίκη του με 3-0 σετ επί του Παμβοχαϊκού.