Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Βόλεϊ Α1 Γυναικών: Παναθηναϊκός: Ήττα στα Βριλήσσια

Με το... αριστερό μπήκε ο Παναθηναϊκός στην πρεμιέρα της Α1 Βόλεϊ Γυναικών, καθώς ηττήθηκε 3-0 στα Βριλήσσια στο ντέρμπι από την ομώνυμη ομάδα.

Το «τριφύλλι» έφτασε κοντά στο να πάρει το πρώτο και το τρίτο σετ, αλλά το έχασε στις λεπτομέρειες, με αποτέλεσμα να γνωρίσει και την ήττα έχοντας χάσει και το δεύτερο σετ.

Πρωταγωνίστρια για τις νικήτριες ήταν η Χαντάβα με 18 πόντους, ενώ πολύ καλή ήταν και η Τουριάφ με 15. Για τους ηττημένους ξεχώρισε η Βασιλαντωνάκη με 12 και η Καββαδία με 11 πόντους.

«Είμαι πολύ ευχαριστημένος γιατί κερδίσαμε στην πρεμιέρα. Περιορίσαμε τα λάθη για πρώτο παιχνίδι, το οποίο ήταν και ένα σκληρό ματς και ήμασταν αποτελεσματικοί στα κρίσιμα σημεία», δήλωσε ο Μανώλης Ρουμελιώτης ενώ ο Γιώργος Ρούσης σημείωσε από την πλευρά του: «Ξέραμε τις δυσκολίες του αγώνα, αλλά έτσι όπως εξελίχθηκε θα μπορούσαμε να είχαμε πάρει κάτι παραπάνω. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια, όχι από το αποτέλεσμα και θεωρώ ότι κλειδί ήταν η απώλεια του πρώτου σετ όπου χάθηκε στις λεπτομέρειες αλλά εμείς χάσαμε 7 σερβίς».

Τα σετ: 25-23, 25-19, 28-26.

Βριλήσσια (Ρουμελιώτης): Γκλιγκόροβιτς 1, Ριμπέιρο 8 (8/23 επ., 42% υπ.), Τουριάφ 15 (14/28 επ., 1 μπλοκ), Χατζηνικολάου 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Οικονομίδου 7 (6/10 επ., 1 άσο), Χαντάβα 18 (16/35 επ., 2 άσοι, 24% υπ.), Σκόνδρα –λ (65% υπ.) / Καραγκούνη, Λεωνίδου.

Παναθηναϊκός (ΡΟύσης): Γκούζου 8 (3/6 επ., 1 άσο, 4 μπλοκ), Βασιλαντωνάκη 12 (11/28 επ., 1 μπλοκ), Καββαδία 11 (8/16 επ., 3 μπλοκ), Μερτέκη 12 ((9/23 επ., 3 άσοι, 38% υπ.), Τσίμα 5 (4/14 επ., 1 μπλοκ, 26% υπ.), Μιλοβάνοβιτς 3 (2 άσοι), Κελεσίδου –λ (47% υπ.) / Αντουβά, Νούσια, Τσατσούρη.