Τετάρτη 30 Οκτωβρίου 2013

Τσάμπιονς Λιγκ βόλεϊ: Ούτε σετ περίσσεψε στον Ολυμπιακό

Η πανίσχυρη Λοκομοτίβ Μπελογκόριε πέρασε θριαμβευτικά από το κλειστό του Ρέντη με 3-0 σετ

Μόνο 85 λεπτά κράτησε ο δεύτερος φετινός αγώνας του Ολυμπιακού για το Τσάμπιονς Λιγκ του βόλεϊ, αλλά μάλλον δε μπορούσε να γίνει και διαφορετικά. Η ρωσική Μπελογκόριε, που φιλοδοξεί να φτάσει ως τον τελικό της διοργάνωσης, δεν επέτρεψε στους ερυθρολεύκους να διεκδικήσουν τη νίκη, παρά μόνο την κατάκτηση του τρίτου σετ, ωστόσο χάθηκε κι αυτό στις λεπτομέρειες, και το παιχνίδι έληξε με 0-3 σετ. Επόμενος αγώνας του Ολυμπιακού στις 6/11, με την Νόλικο Μαασέϊκ, πάλι στου Ρέντη.

Οι Ρώσοι καθήλωσαν τον Ολυμπιακό στο πρώτο σετ (19-25), φάνηκαν πολύ ισχυροί και στο δεύτερο (21-25), ενώ στο τρίτο σετ δόθηκε η ευκαιρία στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 1-2, αλλά έχασαν την ευκαιρία τους στο μοναδικό ματς-μπολ που είχαν στη διάθεσή τους, έτσι ο αγώνας ολοκληρώθηκε με νέα επικράτηση της Μπελογκόριε, με 25-27.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Χριστοφιδέλης 4π. (4/8 επ., 81% υπ.), Γιούρισιτς 9 (5/10, 4 μπλοκ), Καλντέιρα 9 (7/20, 1 μπλοκ, 1 άσσος, 35% υπ.), Γιορντάνοφ 13 (13/28), Σμαραγδής 4 (3/8, 1 μπλοκ), Κουρνέτας / Στεφάνου (λ. - 56% υπ., 25% αριστες), Μαρούλης 1 (1/1), Παπαδόπουλος, Κοκκινάκης 7 (6/11, 1 μπλοκ, 75% υπ.), Σωτηρίου.
Στον άλλο αγώνα του ομίλου, η βελγική Νόλικο κέρδισε με 3-0 σετ την Οστράβα (25-10, 25-20, 25-15).