Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2013

Με περίπατο ο Ολυμπιακός, 99-61 τον Ικαρο Χαλκίδας

Το 3Χ3 στην Α1 έκανε ο Ολυμπιακός, που δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στον Ικαρο Χαλκίδας, επικρατώντας άνετα με 99-61 στο ΣΕΦ για την 3η αγωνιστική.

Περπέρογλου (22 π.), Ντάνστον (15 π.) και Σλούκας (15 π.) οι καλύτεροι για την ομάδα του Μπαρτζώκα, ενώ από το συγκρότημα του Καλαφατάκη προσπάθησαν οι Ασκα (17 π.) και Γκόβενς (11 π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πολύ δυνατά την αναμέτρηση και δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους φιλοξενούμενους.

Με τους Ντάνστον, Σπανούλη, Πρίντεζη, Σίμονς και Περπέρογλου, οι ερυθρόλευκοι προηγήθηκαν με 20-4 στο 7'.

Με τους Στρναντ, Γκαγκαλούδη και Ασκα, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μειώσουν την διαφορά στους 13 (14-27), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Ολυμπιακός ανέβασε κι άλλο την απόδοση του σε άμυνα και επίθεση στο δεύτερο δεκάλεπτο, δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στο δεύτερο μέρος.

Με τους Σλούκα, Περπέρογλου, Ντάνστον και Πέτγουεϊ, η ομάδα του Μπαρτζώκα έκανε επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 32-18 και πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +27 (59-32).

Με τον Λοτζέσκι να αναλαμβάνει δράση και τον Περπέρογλου να συνεχίζει να... εκτελεί, οι ερυθρόλευκοι ανέβαζαν σταδιακά την διαφορά τους.

Με επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 19-13, οι πρωταθλητές Ευρώπης πήγαν στο τέταρτο δεκάλεπτο με +33 (78-45).

Παρά τις προσπάθειες των Μπεκ, Ασκα, Γκόβενς και Γκαγκαλούδη, η ομάδα του Καλαφατάκη δεν μπορούσε να μειώσει την διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να κάνει επιμέρους σκορ δεκαλέπτου 21-16 και να επικρατεί άνετα με το τελικό 99-61.

Τα δεκάλεπτα: 27-14, 32-18, 19-13, 21-16.