Σάββατο 19 Οκτωβρίου 2013

Μεγάλο διπλό του ΠΑΟΚ, 79-75 τον Αρη στην παράταση!

Μετά από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, ο ΠΑΟΚ έφυγε από το Αλεξάνδρειο με ένα σπουδαίο διπλό, επικρατώντας με 79-75 του Αρη και έκανε το 2Χ2 στην Α1, παίρνοντας και εκδίκηση για την ήττα του Κυπέλλου στην Πυλαία.

Πρωταγωνιστής για την ομάδα του Μαρκόπουλου ο Μπόγρης, που πέτυχε 21 πόντους, με άξιους συμπαραστάτες τους Κούπερ (15 π.), Χαραλαμπίδη (15 π.) και Τσαϊρέλη (13 π.).

Από το συγκρότημα του Αγγέλου διακρίθηκαν οι Πελεκάνος (19 π.), Αθηναίου (17 π.) και Μποχωρίδης (9 π.).

Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και με ηγέτη στην επίθεση τον Μποχωρίδη, προηγήθηκαν με 9-5 στο 4'.

Παρά τις προσπάθειες των Μπόγρη και Χαραλαμπίδη, ο Αρης κρατούσε το προβάδισμα του, ενώ με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Πελεκάνου και Γκίκα, έκανε σερί 6-0 και ξέφυγε με +8 (19-11), στο 7'.

Σε εκείνο το σημείο, οι φιλοξενούμενοι... ξύπνησαν, έσφιξαν την άμυνα τους και με τους Μαργαρίτη, Χαραλαμπίδη και Τσόχλα, έκαναν επιμέρους σκορ 6-1 και μείωσαν στους τρεις (17-20), στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Νευρικές παρουσιάστηκαν οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του δεύτερο δεκαλέπτου, με τα λάθη και την αστοχία να κυριαρχούν στο παρκέ (26-24, 16').

Η ομάδα του Αγγέλου έσφιξε την άμυνα της στην συνέχεις και με πόντους των Πελεκάνου, Χαρίση και Μποχωρίδη, έκανε επιμέρους σκορ 12-4 και ξέφυγε με +10 (38-28), στο 19'.

Με βολές του Χαραλαμπίδη, ο ΠΑΟΚ πήγε στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με -8 (30-38).

Το συγκρότημα του Μαρκόπουλου ήταν καταιγιστικό στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Με όπλο την πιεστική άμυνα και πόντους των Τσαϊρέλη, Χαραλαμπίδη, Κασελάκη, Μπόγρη και Κούπερ, οι φιλοξενούμενοι έκαναν επιμέρους σκορ 17-5 και πήραν κεφάλι στο σκορ με +4 (47-43, 25').

Με τους Αθηναίου και Πελεκάνο, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα μικρό 5-0 και πήραν εκ νέου το προβάδισμα με 48-47, στο 27'. Με τους Μπόγρη και Κούπερ, ο ΠΑΟΚ έκανε επιμέρους σκορ 7-3 και πήγε στο τέταρτο δεκάλεπτο με +3 (54-51).

Με καλάθι του Μπόγρη, ο Δικέφαλος του Βορρά αύξησε την διαφορά του στο +5 (56-51), στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά με τους Πελεκάνο και Χαρίση, ο Αρης αντέδρασε με σερί 5-0 και ισοφάρισε σε 56-56, στο 33'.

Σε εκείνο το σημείο, ο ΠΑΟΚ βελτίωσε την αμυντική του λειτουργία, εκμεταλλεύτηκε τις κακές επιλογές του Αρη και με τους Κασελάκη και Κούπερ, έκανε σερί 5-0 και ξέφυγε με πέντε (61-56), στο 35'.

Η ομάδα του Μαρκόπουλου κράτησε το προβάδισμα μέχρι το 38' (65-62), όταν οι Γκίκας και Πελεκάνος ανέλαβαν δράση για τον Αρη, ο οποίος με σερί 6-0, πήρε κεφάλι στο σκορ με 68-65 στο 39'.

Με τρίποντο του Κούπερ, ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε σε 68-68, 26'' για το τέλος, αλλά ο Ασημακόπουλος ήταν άστοχος στην τελευταία επίθεση του αγώνα, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στην παράταση.

Με τρίποντο του Αθηναίου, ο Αρης προηγήθηκε με 71-68 στο ξεκίνημα του έξτρα 5λέπτου, αλλά με τους Χαραλαμπίδη, Τσαϊρέλη και Μπόγρη, ο ΠΑΟΚ απάντησε με ένα δικό του 7-0 και πήρε προβάδισμα με τέσσερις (75-71), στο 43'.

Ο Αθηναίου, με καλάθι και βολή, κράτησε ζωντανούς τους γηπεδούχους, μειώνοντας σε 74-75 στο 44', στην συνέχεια ο Κούπερ αστόχησε σε δύσκολο λέι απ, αλλά ο Τσαϊρέλης έκλεψε την μπάλα και με δύο βολές στα 11'' έδωσε προβάδισμα +3 στους φιλοξενούμενους (77-74).

Με 1/2 του Γκίκα στα 8,4'', ο Αρης μείωσε σε 75-77, αλλά με 2/2 του Τσαϊρέλη στα 8'', ο ΠΑΟΚ ξέφυγε με +4 (79-75).

Ο Αθηναίου αστόχησε σε τρίποντο στην τελευταία επίθεση της παράτασης και ο ΠΑΟΚ πήρε ένα σπουδαίο διπλό με το τελικό 79-75.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 18-13, 13-24, 17-14, παρ. 7-11.