Κυριακή 24 Νοεμβρίου 2013

14η αγ.: Μίλησε στο φινάλε η Λιλ

Με γκολ του Παπέ Σουαρέ στο 84ο λεπτό, η Λιλ έκαμψε την αντίσταση της Τουλούζ των 10 παικτών με 1-0 και διατηρήθηκε στο -4 από την πρωτοπόρο Παρί Σεν Ζερμέν.

Στο πρώτο ημίχρονο της αναμέτρησης οι δύο ομάδες δημιούργησαν ευκαιρίες (σε μία εξ αυτών ο Βίνσεντ Ενιάμα έδειξε εκ νέου την κλάση του σε σουτ του Βισάμ Μπεν Γεντέρ), ωστόσο δεν σκόραραν.

Η Λιλ, εξάλλου, έχασε τον Ζον Ρουίς λόγω τραυματισμού στη γάμπα (αντικαταστάθηκε από τον Ντιβόκ Όριτζι).

Ο Όσκαρ Τρέχο εξελίχθηκε σε αρνητικό πρωταγωνιστή για την Τουλούζ, αφού μέσα σε 10 λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες και αποβλήθηκε. Να σημειωθεί ότι και οι δύο εφετινές αποβολές της ομάδας του Αλέν Κασανοβά καταγράφηκαν σε αγώνες που έγιναν στο Πα ντε Καλέ.

Όσο περνούσε η ώρα η Λιλ αύξανε την πίεση και με κινητήριο μοχλό τον Φλοράν Μπαλμόν, πολλαπλασίαζε τις επισκέψεις στα καρέ του Αλί Αχαμαντά. Μία από τις σέντρες του 33χρονου μέσου (στο 84ο λεπτό) είχε αποδέκτη τον Παπέ Σουαρέ, ο οποίος έλυσε το γόρδιο δεσμό και χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Σε ρυθμούς twitter
# Η εστία της Βίνσεντ Ενιεάμα, ο οποίος απέκρουσε σωτήρια την προσπάθεια του Αντριάν Ρεγκατέν στο φινάλε, δεν παραβιάστηκε για 9ο συνεχόμενο παιχνίδι. Ισάριθμα είναι τα ματς που η Λιλ δεν έχει γνωρίσει την ήττα

# Το γεγονός ότι η Λιλ έχει δεχθεί μόλις τέσσερα γκολ στις πρώτες 14 αγωνιστικές αποτελεί νέο ρεκόρ στην Ligue 1