Τετάρτη 27 Νοεμβρίου 2013

Eurocup, 7η αγωνιστική: Απέκτησε πλεονέκτημα ο Πανιώνιος

Κερδίζοντας με 76-69 τη Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης οι κυανέρυθροι έφτασαν τις τέσσερις νίκες στον όγδοο όμιλο

Χωρίς τον Βασίλη Καββαδά, που ετοιμάζεται να μετεγγραφεί στον Ολυμπιακό, αλλά με τον ΜακΚόλουμ σε μεγάλα κέφια (24 πόντοι, 4 ασίστ, 3 ριμπάουντ), ο Πανιώνιος μπόρεσε να κερδίσει για δεύτερη φορά τη Σπαρτάκ Αγίας Πετρούπολης (76-59), και να αποκτήσει πλεονέκτημα, έχοντας πλέον 4-3 νίκες στον όμιλό του, για πρόκριση στην επόμενη φάση του Eurocup. Στα όρια του νταμπλ-νταμπλ ο Σαλούστρος (9π., 9ρ.). Στις 19.30 ξεκίνησε ο αγώνας του ΠΑΟΚ με την Αλμπα Φέχερβαρ, στο πλαίσιο του έκτου ομίλου.

Η αλήθεια είναι πως ο Πανιώνιος μπορούσε να κερδίσει ευκολότερα, στο Ελληνικό, αλλά απέτρεψε στους Ρώσους να πετύχουν επί μέρους σκορ 12-24 στην τρίτη περίοδο, καλύπτοντας τη διαφορά των δώδεκα πόντων στο ημίχρονο (39-27). Τη λύση, στο τελευταίο λεπτό, έδωσε ο ΜακΚόλουμ, με γκολ-φάουλ, που έκοψε τα πόδια των αντιπάλων του, καθώς δεν είχαν πλέον αρκετό χρόνο για να επιστρέψουν από το -5 (72-67).
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: ΜακΚόλουμ 24(2), Σταμάτης, Ντούβνιακ 10(2), Κάρτερ 11(1), Μίλμπουρν 14(1), Αθανασούλας, Σκορδίλης 2, Λάνγκφορντ 2, Μισέλ, Σίμτσακ 4, Κυρίτσης, Σαλούστος 9.
ΣΠΑΡΤΑΚ: ΜακΓκράθ 16(1), Κοζτσίφ 8, Μπαρτ 26(2), Κόρολεφ 3(1), Ιακοβένκο, Ποπόφ, Πέρσιν, Βόιτιουκ, Χόμαν 16, Τκατσένκο.