Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

Ολυμπιακός - Άρης 93-61

Παίζοντας καλά στα τελευταία 10 λεπτά ο Ολυμπιακός νίκησε πολύ εύκολα τον Άρη με 93-61 αν και οι φιλοξενούμενοι όσο άντεχαν οι νεαροί παίκτες τους άφηναν εξαιρετικές εντυπώσεις.

Ο Ολυμπιακός πάτησε το γκάζι μετά το 13-11 στο 6', κάνοντας το σκορ 20-11 και από αυτό το σημείο ο Άρης έτρεχε να καλύψει τη διαφορά. Το 27-15 του12' έγινε 29-23 και πάλι 42-31 για να κλείσει το ημίχρονο 44-33 υπέρ των πρωταθλητών Ευρώπης.

Βεζένκοφ και Πελεκάνος, χάρις στο γρήγορο παιχνίδι από τον Αθηναίου και τον Γκίκα, οδήγησαν την ομάδα του Αγγέλου στην καλύτερη περίοδό της, καθώς στο 30' το σκορ ήταν 59-54 και το κοινό περίμενε ένα τρομερά ενδιαφέρον παιχνίδι. Μάταια.

Ο Μπαρτζώκας ξεδίπλωσε όλες τις επιλογές του, επανέφερε το δίδυμο Σπανούλη-Σλούκα, Πρίντεζης και Μπέγκιτς ακολούθησαν γρήγορο ρυθμό κι εν ριπή οφθαλμού στο 33' η διαφορά πήγε στο 72-57 και δύο λεπτά αργότερα στο 84-59 για να φτάσουμε στο τελικό 93-61 με επιμέρους σκορ 34-7.

Υπάρχει μία αδικία στο ελληνικό μπάσκετ για την οποία δεν ευθύνεται κανείς. Ο Άρης έπαιζε καλύτερα από τον Ολυμπιακό για 30 λεπτά, με γνώμονα τη δυναμική των μικρών Ελλήνων παικτών του, αλλά έχασε με 32 πόντους μόνο σε μία περίοδο. Κανείς όμως δεν μπορεί να ζητήσει από τον Γιώργο Μπαρτζώκα να μην κάνει χρήση 12 παικτών που ο καθένας τους θα ήταν ο ηγέτης της αντίπαλης ομάδας. Αντίθετα τον καλύτερο παίκτη του Άρη, ο Ολυμπιακός θα τον ήθελε για συμπλήρωμα στην 12άδα, αν έφτανε ως αυτήν. Τουλάχιστον φέτος.

Είδαμε υπέροχο παιχνίδι όμως, με τους παίκτες να έχουν διάθεση να προσφέρουν θέαμα και να δώσουν στον κόσμο όχι μόνο την χαρά της νίκης, αλλά κυρίως την χαρά που δίνει το μπάσκετ.