Μεγάλες νίκες για Ρεάλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ

Η Ρεάλ Μαδρίτης και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ πέτυχαν σημαντικές νίκες στην πέμπτη αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Αλλά και η Γιουβέντους έκανε άλμα πρόκρισης στις 16 καλύτερες ομάδες του θεσμού, με τους τρεις βαθμούς που πήρε απέναντι στην Κοπεγχάγη.

Στη Μαδρίτη, λοιπόν, η Ρεάλ δεν είχε τον Ρονάλντο στην ενδεκάδα της, αλλά ο κόσμος στις εξέδρες του «Μπερναμπέου» κρατούσε πλακάτ υπέρ του πορτογάλου παίκτη.

Εστω και με δέκα ποδοσφαιριστές για μεγάλο χρονικό διάστημα του ματς(λόγω αποβολής του Ράμος στο 26' με απευθείας κόκκινη για φάουλ στον Μπουλούτ), η Ρεάλ επικράτησε με σκορ 4-1 της Γαλατασαράι.

Στο 37' ο Μπέιλ το 1-0 και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μπουλούτ το 1-1 για τους Τούρκους. Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Αντσελότι ήταν καταιγιστική: το 2-1 ο Αρμπελόα στο 51', το 3-1 από τον Ντι Μαρία στο 63' και στο 81' ο Ισκο το τελικό 4-1.

Στο άλλο ματς του ομίλου, με χατ τρικ του Αρτούρο Βιντάλ, η Γιουβέντους έφτασε στο 3-1 με την Κοπεγχάγη.

Στο 29' με πέναλτι ο Βιντάλ το 1-0 για να ισοφαρίσει ο Μέλμπεργκ στο 56'. Ξανά πέναλτι ο Βιντάλ στο 60' και 2-1, ενώ στο 63' έγινε από τον Βιντάλ το 3-1.

Η βαθμολογία: Ρεάλ 13, Γιουβέντους 6, Γαλατά 4, Κοπεγχάγη 4.

Στη Γερμανία, η Μάντσεστερ σημείωσε εντυπωσιακή νίκη (5-0) κόντρα στη Λεβερκούζεν.

Στο 22' ο Βαλέντσια το 0-1, το 0-2 από τον Σπάχιτς (αυτογκόλ) στο 30', το 0-3 από τον Εβανς στο 66', το 0-4 από τον Σμόλινγκ στο 77' και στο 88' ο Νάνι το 0-5.

Στο άλλο ματς, η Σαχτάρ συνέτριψε με 4-0 τη Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Η βαθμολογία: Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 11, Σαχτάρ 8, Λεβερκούζεν 7, Σοσιεδάδ 8.

Και στην Αγγλία, η Μάντσεστερ Σίτι νίκησε με 4-2 τη Βικτόρια Πλζεν.

Στο 33' ο Αγκουέρο το 1-0(πέν.) και το 1-1 από τον Χοράβα στο 43'. Το 2-1 ο Νασρί στο 65' και στο 69' ο Τεκλ το 2-2.
Ο Νεγρέδο το 3-2 στο 79' και στο 89' ο Τζέκο το τελικό 4-2.

Η βαθμολογία του ομίλου: Μπάγερν 15, Μάντσεστερ Σίτι 12, ΤΣΣΚΑ Μόσχας 3, Βικτόρια 0.