Σάββατο 23 Νοεμβρίου 2013

Volleyleague 7η αγ.: Δίχως φρένα ο Εθνικός, εύκολη νίκη η ΑΕΚ

Ούτε η φορμαρισμένη Λαμία προβλημάτισε τον πρωτοπόρο της Volleyleague Εθνικό

Οι "ακρίτες" θα μπορούσαν να είχαν χάσει μόνο το πρώτο σετ, το οποίο κατέκτησαν οριακά (25-23). Έκτοτε κυριάρχησαν στον αγώνα, δεν άφησαν τους φιλοξενούμενους να σηκώσουν κεφάλι, έκαναν το 2-0 με το 25-19 και επιβεβαίωσαν την ανωτερότητά τους με το 25-14 του τρίτου σετ.

Η Κηφισιά έχασε μοναδική ευκαιρία να παραμείνει σε απόσταση δύο πόντων από την κορυφή. Η ομάδα του Κώστα Αρσενιάδη προηγήθηκε 2-0 του Παμβοχαϊκού στο Βραχάτι, υπερεκτίμησε τις δυνατότητές της και... αυτοκτόνησε. Έχασε τρία σερί σετ, το δεύτερο με 33-31, και άφησε δύο βαθμούς στην Κορινθία, γνωρίζοντας τη δεύτερη εφετινή ήττα της.

Πιο κοντά στην πρώτη πεντάδα βρέθηκε η ΑΕΚ, η οποία με το 3-0 επί της Νίκης Αιγινίου στο κλεισό της Γλυφάδας πλησίασε τη Λαμία. Η Ένωση, καλύτερη από την αντίπαλό της, έκανε χωρίς κόπο το 2-0 (25-21, 25-19) και μολονότι κατέβασε ταχύτητα στο τρίτο έφτασε στο 3-0 με το 25-23.