Σάββατο 30 Νοεμβρίου 2013

ΝΒΑ: Ο Γουέστμπρουκ «σκότωσε» τους «πολεμιστές»

Με το ίδιο νόμισμα πλήρωσε το Γκόλντεν Στέιτ η Οκλαχόμα. Με «τρίποντο» του Ράσελ Γουέστμπρουκ στην εκπνοή οι Θάντερς επιβλήθηκαν με 113-112 των Ουόριορς στο πιο σημαντικό ματς που έγινε τα ξημερώματα στο ΝΒΑ.

Χάρις στο απίθανο σουτ του άσσου της Οκλαχόμα, 0,1’’ πριν τη λήξη της παράτασης, οι Θάντερ πανηγύρισαν τη μεγάλη νίκη.

Ο γκαρντ των γηπεδούχων πέτυχε 34 πόντους και ήταν μακράν ο κορυφαίος της ομάδας του, η οποία στις 14 Νοεμβρίου είχε ηττηθεί στο Όκλαντ από τους Ουόριορς με 116-115 χάρις στο buzzer-beater του Αντρέ Ιγκουοντάλα.

Την 8η διαδοχική τους ήττα γνώρισε η Νέα Υόρκη, αυτή την φορά με 97-95 από τους Νάγκετς στο Ντένβερ, ενώ η Ιντιάνα έφτασε τις 15 νίκες σε 16 ματς συντρίβοντας με 93-73 τους Ουίζαρντς.

Οι πρωταθλητές του Μαιάμι οδήγησαν την ομάδα στην 9η σερί νίκη με 90-83 επί του Τορόντο (εκτός έδρας), με τον Λεμπρόν Τζέιμς να έχει 27 και τον Ντουέιν Ουέιντ 22 πόντους.

Η απουσία του Τόνι Πάρκερ με διάστρεμμα δεν στοίχισε στο Σαν Αντόνιο που επικράτησε εύκολα στο Ορλάντο με 109-91. Ο Τιμ Ντάνκαν είχε 17 από τους 19 πόντους του στο πρώτο ημίχρονο για τα «σπιρούνια» που με 14-2 έχουν το κορυφαίο ρεκόρ στη Δύση.

Μέτρια εμφάνιση για τον Γιάννη Αντεντοκούμπο στην ήττα του Μιλγουόκι από τη Σάρλοτ με 92-76. Για τους Μπακς ήταν η 11η σερί ήττα, ενώ ο Έλληνας φόργουορντ σε 13:25 λεπτά συμμετοχής είχε 4 πόντους (2/3 δίποντα, 0/1 βολή), 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 τάπα.

Στα υπόλοιπα παιχνίδια:Ατλάντα Χοκς-Ντάλας Μάβερικς                 88-87
Μπόστον Σέλτικς-Κλίβελαντ Καβαλίερς      103-86
Ντιτρόιτ Πίστονς-Λος Άντζελες Λέικερς     102-106
Χιούστον Ρόκετς-Μπρούκλιν Νετς              114-95
Φιλαδέλφεια 76ερς-Νιου Ορλίνς Πέλικανς 105-121
Γιούτα Τζαζ-Φίνιξ Σανς                                  101-112
Σακραμέντο Κινγκς-Λος Άντζελες Κλίπερς    98-104