Δευτέρα 27 Σεπτεμβρίου 2010

Bundesliga: Ανεβαίνουν Βόλφσμπουργκ, Ανόβερο

Από το χέρι πήρε την Βόλφσμπουργκ ο Γκραφίτε και την οδήγησε σε νίκη (2-1) κόντρα στη Φράιμπουργκ. Διπλό στην Καϊζερσλάουτερν το Ανόβερο, που πέρασε στην 3η θέση.
Καθάρισε ο Γκραφίτε
Η πρωταθλήτρια του 2009 ύστερα από τρεις σερί ήττες στο ξεκίνημα της Bundesliga, έχει πλέον τρεις διαδοχικές νίκες, που της επιτρέπουν να βρίσκεται στις υψηλές θέσεις του πίνακα. Πλέον είναι στο +1 από την Μπάγερν Μονάχου αλλά και στο -9 από την πρωτοπόρο Μάιντς, που έχει βαλθεί να τρελάνει τους πάντες με το 6x6 στο ξεκίνημα. Στο 25' η ομάδα του Μακ Κλάρεν έκανε το 1-0 με δυνατή κεφαλιά του Γκραφίτε, ο οποίος νίκησε τον Σιμόν Πούπλιν. Η Φράιμπουργκ ισοφάρισε έντεκα λεπτά αργότερα μετά από σύγχυση στην περιοχή των Λύκων, με τον Παπίς Σισέ να εκμεταλλεύεται την κόντρα στον Κίερ και να νικά τον Μπενάλιο, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 1-1. Στην επανάληψη η Βόλφσμπουργκ κυνήγησε το δεύτερο γκολ και το πέτυχε στο 64', ξανά με τον Βραζιλιάνο επιθετικό. Ο Τζέκο κέρδισε φάουλ από τον αρχηγό της Φράιμπουργκ, Χάικο Μπούτσερ, ο Ντιέγκο το εκτέλεσε και βρήκε τον Γκραφίτε, ο οποίος με νέα κεφαλιά νίκησε και πάλι τον ανήμπορο να αντιδράσει Ντιέγκο Μπενάλιο.
Στα ψηλά το Ανόβερο
Σε θέση... Champions League βρέθηκε το Ανόβερο μετά το διπλό επί της Καϊζερσλάουτερν. Η ομάδα του Μίρκο Σλόμκα, που την προηγούμενη αγψνιστική είχε συντρίψει την Βέρντερ Βρέμης με 4-1, πέτυχε τη δεύτερη σερί νίκη της και συνολικά τέταρτη στη φετινή Bundesliga φτάνοντας τους 13 βαθμούς. Το χρυσό γκολ πέτυχε ο Αμπντελαουέ στο 33' της συνάντησης διαμορφώνοντας το τελικό 0-1.